Berlin wprowadza dopłaty do magazynów energii

Berlin wprowadza dopłaty do magazynów energii
Fot. Jörg Schubert, flickr cc

Niemieccy prosumenci przez kilku lat korzystali z federalnego systemu dopłat do zakupu magazynów energii. Teraz nowy program dopłat do takich urządzeń wprowadzą władze Berlina.

Odbiorcy energii w stolicy Niemiec będą mogli uzyskać dopłaty do zakupu magazynów energii.

To efekt wczorajszej decyzji berlińskiego senatu, który zdecydował, że wysokość dopłat wyniesie do 300 euro na kWh zainstalowanej pojemności, ale nie będzie mogła przekroczyć w sumie 15 tys. euro. To oznaczałoby wykorzystanie maksymalnych subsydiów dla magazynu energii o pojemności nawet 50 kWh.

REKLAMA

Przy tym pojedyncza dopłata może wzrosnąć o dodatkowe 300 euro w przypadku zainwestowania w oprogramowanie optymalizujące wykorzystanie produkowanej i magazynowanej energii.

Z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy firmy, których siedziba znajduje się na terenie Berlina.

Dodatkowy warunek to jednoczesna eksploatacja magazynu energii oraz systemu fotowoltaicznego.

Więcej szczegółów dotyczących programu dopłat do magazynów energii w Berlinie władze stolicy Niemiec mają przedstawić po wakacyjnej przerwie.

Wprowadzenie dopłat do zakupu i instalacji magazynów energii ma być częścią energetycznego „masterplanu”  Berlina, którego celem jest zainstalowanie na dachach stolicy Niemiec tak dużej liczby systemów fotowoltaicznych, jak to tylko możliwe.

REKLAMA

Przyjmuje się, że fotowoltaikę można zainstalować w Berlinie na dachach o całkowitej powierzchni 2,4 tys. hektarów, co odpowiada wielkości 3,6 tys. boisk piłkarskich. Do tego dochodzą dodatkowe powierzchnie południowych fasad budynków.

W ubiegłym roku w Berlinie zainstalowanych było w sumie około 7,5 tys. systemów fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi około 106 MW – w stosunku do potencjału szacowanego na 3,8-4,5 GW.

Niemcy to europejski lider w instalacji bateryjnych magazynów energii. Jeszcze sześć lat temu w Niemczech działało tylko ok. 5 tys. bateryjnych magazynów energii, a w ubiegłym roku ich liczba przekroczyła 100 tysięcy. 

W ubiegłym roku, według szacunków stowarzyszenia fotowoltaicznego BSW-Solar, u naszych zachodnich sąsiadów miało przybyć 40 tys. bateryjnych magazynów energii, podczas gdy w 2017 roku zainstalowano ich 31 tys., a dwa lata wcześniej 20 tys.

Niemiecki rząd zaczął wspierać inwestycje w domowe magazyny energii już w roku 2013, kiedy uruchomiono ogólnokrajowy program dopłat mający zakończyć się pierwotnie w roku 2016. Obowiązywanie programu jednak wydłużono do końca 2018 r.

Jednocześnie systematycznie zmniejszano wysokość dopłat – z 25 proc. kosztów kwalifikowanych w 2016 r. do 10 proc. w drugiej połowie 2018 r.

Przyjęto jednocześnie kryterium kwalifikacji inwestycji do programu w postaci maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowym warunkiem było ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. uzysku energii z PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.