Największa na świecie bateria będzie zasilana energią z fotowoltaiki
Stanowy koncern energetyczny z Florydy przygotowuje się do budowy największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który będzie zasilany energią pochodzącą z pobliskiej farmy fotowoltaicznej.
Obecnie nadal największy na świecie jest bateryjny magazyn energii, który pod koniec 2017 roku uruchomili w Australii francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Neoen oraz Tesla. Parametry tej instalacji wynoszą 100 MW oraz 129 MWh.
W kilku miejscach na świecie szykowane są projekty jeszcze większych magazynów energii, jednak z reguły są one jeszcze na bardzo wstępnym etapie planowania.
Działający w Niemczech operatorzy systemów przesyłowych wstępnie planują budowę kilku wielkich bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy ok. 1,3 GW. Największy ma postawić operator systemu przesyłowego TransnetBW w Kupferzell w południowo-zachodnim landzie Badenia-Wirtembergia. Moc tej instalacji ma wynieść 500 MW.
W Polsce wstępne założenia dla bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh szykują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Więcej na ten temat w artykule: PSE szykuje projekt wielkiego magazynu energii.
Z kolei w ostatniej certyfikacji do rynku mocy, przeprowadzonej przez PSE, magazyny energii o łącznej mocy 5,5 GW zgłosiła spółka Krajowy System Magazynów Energii: Wiemy, kto zgłosił do rynku mocy magazyny energii na 5,5 GW. Jakie ma plany?
Zdecydowanie bardziej zaawansowane są inwestycje w bateryjne magazyny energii realizowane w Stanach Zjedonczonych, które obecnie są największym na świecie rynkiem takich instalacji.
W ubiegłym roku stanowy regulator rynku energii z Kalifornii, California Public Utilities Commission, zatwierdził plan zakładający postawienie litowo-jonowych magazynów energii o mocy 567,5 MW i pojemności 2,27 GWh. Ich zadaniem ma być dostarczanie usług sieciowych i odpowiedniej rezerwy mocy w ramach rynku zarządzanego przez operatora kalifornijskiego systemu energetycznego California Independent System Operator (CAISO).
Plany budowy magazynów energii mają też inwestorzy w innych amerykańskich stanach, a teraz koncern energetyczny z Florydy – dostarczający energię dla 10 mln klientów Florida Power & Light Company (FPL) – ogłosił plan budowy magazynu energii o mocy 409 MW, którego włączenie do stanowego systemu energetycznego ma ograniczyć zużycie paliw kopalnych, przyspieszając wyłączenie dwóch elektrowni gazowych zbudowanych jeszcze w latach 70. XX wieku.
Ponadto w tym roku FPL ma zamknąć swoją ostatnią elektrownię węglową.
Pojemność magazynu planowanego w Manatee County na Florydzie ma wynieść aż 900 MWh i będzie on gromadzić energię produkowaną na pobliskiej farmie fotowoltaicznej.
Pojemność planowanego magazynu FPL porównuje do pojemności, jaką dają razem baterie z około 100 mln smartfonów.
Magazyn energii ma zostać włączony do systemu energetycznego Florydy w roku 2021 i ma pomóc stanowej energetyce zwłaszcza w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Instalacja ma posiadać zdolność dostarczania w czasie dwóch godzin energii odpowiadającej zapotrzebowaniu 329 tys. gospodarstw domowych.
Koncern energetyczny z Florydy ma już na koncie pierwsze doświadczenia z łączenia generacji z fotowoltaiki z bateryjnymi magazynami energii.
W ubiegłym roku FPL uruchomił bateryjny magazyn energii o parametrach 10 MW/40 MWh, który stanął w Charlotte County, obok uruchomionej w 2016 roku elektrowni fotowoltaicznej o mocy 74,5 MW.
FPL posiada już 18 elektrowni fotowoltaicznych, a 4 kolejne znajdują się w trakcie budowy.
Ponadto na początku tego roku FPL, który już teraz jest największym producentem energii słonecznej na Florydzie, ogłosił plan instalacji 30 mln paneli fotowoltaicznych do roku 2030.
Dzięki wyłączeniu konwencjonalnych elektrowni o mocy 1,638 GW i zastąpieniu ich fotowoltaiką oraz bateriami klienci FPL mają zaoszczędzić w sumie ponad 100 mln dolarów, a uniknięte emisje CO2 szacuje się na ponad 1 mln ton.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.