Wodór z fotowoltaiki zasili pojazdy w fabryce Toyoty
Japoński koncern motoryzacyjny jako pierwszy wdrożył do sprzedaży samochód napędzany wodorem, a także realizuje szereg projektów związanych z magazynowaniem energii w postaci wodoru. Toyota właśnie uruchomiła w jednej ze swoich fabryk instalację produkującą wodór wytwarzany z energii elektrycznej pozyskiwanej z fotowoltaiki.
Toyota Motor Corporation informuje o wdrożeniu w swojej fabryce w Motomachi, w prefekturze Aichi w Japonii, instalacji przetwarzającej powstającą w instalacji fotowoltaicznej energię w wodór, którym są następnie tankowane pracujące w fabryce wózki widłowe.
Kompaktowy system o nazwie SimpleFuel, składający się z paneli fotowoltaicznych, elektrolizera i zbiornika wodoru, ma produkować dziennie około 99 Nm3 wodoru (8,8 kg), co ma wystarczać na zasilania około 7-8 wózków widłowych, przy czym zbiorniki SimpleFuel mogą gromadzić do 72,18 Nm3 wodoru charakteryzującego się czystością na poziomie 99,97 proc.
To nie pierwszy projekt, w którym Toyota chce połączyć źródła odnawialne z dającymi możliwość przechowania nadwyżek energii elektrycznej technologiami wodorowymi.
W planach jest m.in. uruchomienie w przyszłym roku w Kalifornii wykorzystującej bioodpady instalacji trigeneracyjnej mającej osiągnąć moc elektryczną rzędu 2,35 MWe i produkującej dziennie 1,2 tony wodoru, który będzie zasilać pojazdy centrum logistycznego Toyoty w porcie w Long Beach.
Z kolei w jednej z zamkniętych fabryk samochodów w Australii Toyota zrealizuje wyceniony na 7,4 mln dolarów projekt o nazwie Toyota Australia Hydrogen Centre, który zakłada budowę instalacji, w której wodór będzie uzyskiwany z energii elektrycznej produkowanej przez znajdującą się na miejscu elektrownię fotowoltaiczną.
Inwestycja realizowana w australijski stanie Wiktoria zakłada uruchomienie produkcji przynajmniej 60 kg zielonego wodoru dziennie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.