Plany PGE w obszarze magazynów energii
Jednym z głównych tematów konferencji „Polska energetyka w obliczu innowacji”, którą pod koniec ubiegłego tygodnia zorganizowała w Krynicy Zdroju Polska Grupa Energetyczna. Podczas konferencji największy państwowy koncern energetyczny potwierdził swoje plany związane z tym obszarem.
Jak wskazywali w Krynicy przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, magazynowanie energii to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu elektroenergetycznego, mająca być odpowiedzią na potrzebę równoważenia popytu i podaży energii w warunkach zwiększającego się udziału odnawialnych źródeł w strukturze wytwarzania.
Jak mówili przedstawiciele PGE, obecnie Grupa pracuje nad ośmioma projektami o łącznej, wstępnie szacowanej mocy około 40 MW. Prace prowadzone są w ramach Programu Magazynowania Energii i zakładają m.in. budowę pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej zintegrowanego z blokiem konwencjonalnym.
Magazyn o mocy 1 MW, który zgodnie z założeniami może powstać w należącej do PGE Elektrowni Bełchatów, miałby pełnić wiele funkcji. Podstawową, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, byłoby zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego poprzez wyeliminowanie konieczności zostawiania rezerwy mocy na potrzeby PSE, co ma być szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną.
Ponadto, jak tłumaczy PGE, magazyn energii w Bełchatowie mógłby pełnić funkcję rezerwy na wypadek braku zasilania podstawowego, zasilając wybrane blokowe urządzenia pomocnicze oraz podtrzymując działanie systemu sterowania, nadzoru i zabezpieczeń w sieci, do której zostanie przyłączony.
W ramach Programu Magazynowania Energii realizowane są również projekty prowadzone przez spółkę PGE Energia Odnawialna, dotyczące magazynów energii przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar oraz przy farmie wiatrowej Karnice I.
Kolejne dwa projekty są prowadzone w ramach spółki PGE Dystrybucja i są przygotowywane przez jej białostocki oddział. Chodzi o magazyn energii o mocy ok. 10 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/15 kV Orla oraz magazyn energii o mocy 20 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/20 kV Hańcza.
Te magazyny energii miałyby wspomóc pracę lokalnej sieci w sytuacji wahań podaży energii generowanych przez znajdujące się w okolicy wiatraki.
Kolejny z magazynów realizowanych przez spółkę PGE Dystrybucja ma powstać w oddziale rzeszowskim, w okolicy bieszczadzkiej wsi Rzepedź. Magazyn energii elektrycznej będzie miał moc ok. 2 MW.
Więcej o planach PGE w zakresie magazynów energii w artykule: PGE szykuje inwestycje w magazyny energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.