![Gdańsk zamiast Gdyni. Rząd zmienia plan na offshore](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/post/107381/d-107381-mid_rect-63e13c160b7cd-MHI%20Vestas%20Vestvind-PR-Photo111-480x267.png)
Gdańsk zamiast Gdyni. Rząd zmienia plan na offshore
Nie w Gdyni, jak wcześniej planował rząd, ale w Gdańsku ma powstać terminal instalacyjny dla farm wiatrowych, które będą powstawać w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Nie w Gdyni, jak wcześniej planował rząd, ale w Gdańsku ma powstać terminal instalacyjny dla farm wiatrowych, które będą powstawać w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, która ma zapewnić odpowiednie standardy w zakresie budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych.
Budimex przejmie spółkę celową realizującą projekt wiatrowy w Wielkopolsce. Tym samym Budimex rozpoczął działalności w segmencie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w projektach o dużej mocy.
Siemens Gamesa jest preferowanym dostawcą elektrowni wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię, których łączna moc przekroczy 1,4 GW...
Czołowy producent energii odnawialnej w Polsce – EDPR – w ubiegłym roku uruchomił w naszym kraju kolejne farmy wiatrowe. Odnotowanemu w 2021 roku wzrostowi generacji towarzyszył wzrost cen, które portugalska grupa uzyskała ze sprzedaży energii.
Polenergia ogłosiła wybranie wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej Grabowo. Wcześniej w tym miesiącu spółka wybrała wykonawcę innego, mniejszego projektu wiatrowego. Łączna moc obu inwestycji wynosi ponad 57 MW.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt planującej wejście na Giełdę Papierów Wartościowych spółki Vortex Energy S.A., która należy do najstarszych firm na polskim rynku odnawialnych źródeł energii.
Notowany ostatnio silny wiatr sprawia, że lądowe farmy wiatrowe pracują na pełnych obrotach i osiągnęły już drugi w tym roku rekord produkcji energii. W środę w godzinach wieczornych generacja z wiatru osiągnęła rekordowy poziom 6748,5 MW...
Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted – czyli partnerzy joint venture w projekcie MFW Baltica – w tym roku znacząco przybliżą się do realizacji największej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku...
Niemiecka grupa energetyczna angażuję się w kolejny projekt, którego celem jest produkcja wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Tym razem chodzi o produkcję H2 z energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych na morzu.
Umowa na odbiór energii z farmy wiatrowej Ścieki pomiędzy Green Investment Group i Air Products została zawarta przy wsparciu Axpo Polska dzięki dziewięcioletniej umowie na usługi route-to-market oraz bilansowania.
Spółka Respect Energy SA przejmie farmę wiatrową Wicko zlokalizowaną na Pomorzu i uruchomi obok niej, w ramach tego samego punktu przyłączenia, również elektrownię fotowoltaiczną. Akwizycja farmy wiatrowej została sfinansowana ze środków uzyskanych w ramach emisji zielonych obligacji.
RWE zlecił firmie Chantiers de l’Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic II, która zostanie zrealizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Producent mikroelektrowni wiatrowych Mowea zamontuje swoje urządzenia na wieżach telekomunikacyjnych należących do jednego z największych operatorów tego rodzaju infrastruktury w Europie. Turbiny mają pokryć całkowicie ich zapotrzebowanie na energię.
PGE i Orsted przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Jest to niezbędny element do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i sporządzenia szczegółowego projektu inwestycji.