
Niższe zyski Polenergii mimo rekordowej sprzedaży
Polenergia będąca jednym z największych krajowych wytwórców energii odnawialnej wypracowała w pierwszych trzech kwartałach tego roku rekordową sprzedaż, notując jednak przy tym spadek rentowności.
Polenergia będąca jednym z największych krajowych wytwórców energii odnawialnej wypracowała w pierwszych trzech kwartałach tego roku rekordową sprzedaż, notując jednak przy tym spadek rentowności.
Strategia Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku zakłada budowę co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku.
Zapraszamy na szkolenie i warsztaty on-line: „Aukcje – II faza wsparcia morskiej energetyki wiatrowej”. Spotkanie odbędzie się 24 listopada 2022 r.
– Raport przedłożony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej musi zostać wzięty pod uwagę w pracach nad Polityką Energetyczną Polski – ocenił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska...
Polska ma potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki przedstawiono na zakończonej wczoraj konferencji Offshore Wind Poland...
Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”.
Wraz z zakończeniem budowy farmy wiatrowej Majewo spółka Tauron ogłosiła, że jej portfel projektów wiatrowych obejmuje 200 turbin, pracujących na 11 farmach. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 416 MW.
Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu podpisało porozumienie z nadmorskimi krajami związkowymi i niemieckimi operatorami systemów przesyłowych. Celem jest zwiększenie zakładanego celu w morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Niemcy chcą zainstalować w tej technologii 50 GW do 2035 roku.
Instalacje wiatrowe o łącznej mocy 50 MW zlokalizowane w Jędrzychowicach i Zgorzelcu oficjalnie trafiły do portfolio firmy Respect Energy. Mają zapewnić roczną produkcję energii na poziomie 100 GWh.
W zeszłym tygodniu wojewoda pomorski wydał decyzję o lokalizacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Projekt ten realizuje spółka, w której 51 proc. udziałów posiada Grupa Orlen, a 49 proc. kanadyjski Northland Power. Farma wiatrowa ma osiągnąć moc zainstalowaną 1,2 GW.
W minionym kwartale największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas znowu podniósł ceny. Podobnie robią też inni producenci, którzy z powodu wzrostu kosztów muszą walczyć o rentowność. Ostatni kwartał Vestas zamknął ze spadkiem przychodów i słabym wynikiem finansowym.
W trzecim kwartale br. zamówienia na turbiny wiatrowe w Europie spadły o 36 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. WindEurope alarmuje, że unijne cele dotyczące rynku wiatrowego przy obecnym tempie instalacji nie zostaną osiągnięte.
Uruchomiona przez polską grupę energetyczną farma wiatrowa Kostomłoty ma moc 27 MW. Jest to dziesiąta lądowa elektrownia wiatrowa w portfelu OZE Polenergii. Wytwarzać ma 87 GWh energii elektrycznej rocznie.
Na terenie farmy wiatrowej Piotrków, zlokalizowanej 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego, zakończyły się prace budowlane. Instalacja o łącznej mocy 30 MW jest dziesiątą farmą wiatrową Grupy Tauron.
Niemiecki koncern RWE złożył pięć wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku – o łącznej mocy do 7,8 GW. Wśród nich jest inwestycja Sharco Duo, która ma być budowana w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego już obecnie projektu F.E.W. Baltic II...