
Pierwsze monopale osadzone. Ruszyła budowa Baltic Power na morzu
Zaczęła się budowa morskiej części Baltic Power, która będzie pierwszą na polskim Bałtyku morską farmą wiatrową. Na teren inwestycji trafiły elementy fundamentów turbin.
Zaczęła się budowa morskiej części Baltic Power, która będzie pierwszą na polskim Bałtyku morską farmą wiatrową. Na teren inwestycji trafiły elementy fundamentów turbin.
Zaawansowany projekt rozwijany na polskim Bałtyku przez PGE i duński Orsted otrzymał pożyczkę od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To kolejne finansowanie po ogłoszonej ostatnio ogromnej pożyczce od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Energetyka wiatrowa w Skandynawii to sektor o ogromnym potencjale, ale i wyjątkowych wyzwaniach. Surowe warunki klimatyczne, złożone wymogi techniczne oraz ograniczenia środowiskowe powodują, że realizacja projektów w tej części Europy jest niezwykle wymagająca.
Europejski Bank Inwestycyjny został kluczowym partnerem konsorcjum finansującego projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Udzieli pożyczki stanowiącej część szerszego pakietu banku – o wartości 1,4 mld zł – dla morskich projektów PGE i Orsted.
Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą projektu Baltica 2. Uruchomienie farmy wiatrowej ma nastąpić za 2,5 roku.
Technologia pływających farm wiatrowych pozwala na wykorzystanie energii z wiatru na głębszych terenach morskich, na których niemożliwe byłoby zainstalowanie konstrukcji przytwierdzonych do dna. Z takiej możliwości zamierza skorzystać Estonia.
Prototyp ogromnej pływającej morskiej turbiny wiatrowej sprawdzono w chińskim centrum testowym. Maszyna zjechała z taśmy produkcyjnej w październiku zeszłego roku.
Polenergia i Equinor, które przygotowują się do budowy morskich elektrowni wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, otrzymały pierwszą dostawę kabli HV 220kV i EHV 400 kV do realizacji lądowej części projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Na zakup energii odnawialnej zdecydował się CD Projekt, producent i wydawca gier komputerowych. Podpisał 6-letni kontrakt Smart cPPA.
Niedługo ruszy projekt umożliwiający zdobycie cyfrowych kompetencji kluczowych w rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Już w przyszłym roku mają ruszyć pierwsze farmy wiatrowe na polskim Bałtyku, a do rozwijanych projektów potrzebni będą specjaliści.
O niespełnionych obietnicach wyborczych pisze Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Wylicza poziom strat, na jakie ma narażać Polskę brak inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Według PSEW dla gmin taka sytuacja może oznaczać utratę nawet 225 tys. zł dziennie.
Ukraińska grupa energetyczna DTEK zrealizuje ogromny projekt w obszarze odnawialnych źródeł energii. Będzie to największa prywatna inwestycja w ukraińskiej gospodarce od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. W jej wyniku powstanie jedna z największych lądowych farm wiatrowych w Europie.
Ubiegły rok był przełomowy dla europejskiego sektora energetycznego. Produkcja energii odnawialnej wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych w 2024 r. w Unii Europejskiej była wyższa niż generacja z węgla...
Po prawie dwóch latach prac Grupa Przemysłowa Baltic zaprezentowała stacje elektroenergetyczne zbudowane na potrzeby morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnej inwestycji Orlenu i Northland Power. Jej budowa właśnie się rozpoczyna...
Na dużej szwedzkiej lądowej farmie wiatrowej pękła łopata turbiny Siemens Gamesa. To już drugi tego typu incydent w tym projekcie w ciągu kilku miesięcy.