Dwóch chętnych na budowę farm wiatrowych u wybrzeży Litwy
Do litewskiej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (VERT) wpłynęły dwie oferty w ramach pierwszej w tym kraju aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Została ona zamknięta 29 maja br.
Do litewskiej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (VERT) wpłynęły dwie oferty w ramach pierwszej w tym kraju aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Została ona zamknięta 29 maja br.
Minister Infrastruktury ogłosił wyniki sześciu postępowań rozstrzygających dotyczących zagospodarowania obszarów na Bałtyku w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W pięciu z nich najwięcej punktów uzyskały spółki Orlenu.
Norweski koncern paliwowy zdecydował się odłożyć na czas nieokreślony projekt morskiej farmy wiatrowej Trollvind. Miała ona powstać w Norwegii, około 65 km od wybrzeża Bergen. Jedną z przyczyn podjętej decyzji są rosnące koszty budowy instalacji wiatrowych na morzu.
Morska energetyka wiatrowa ma być znaczącym elementem polskiej transformacji energetycznej. Według badań 9 proc. firm już się w nią zaangażowało, a kolejne 52 proc. planuje dołączyć lub uwzględnia taką możliwość.
Oficjalnie ruszyła druga w Polsce farma wiatrowa szwedzkiego koncernu OX2. Wielkość generacji energii pokrywać ma zapotrzebowanie 40 tys. gospodarstw domowych.
Startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Projekt realizowany przez grupę Orlen i kanadyjski Northland Power należy do najbardziej zaawansowanych w polskim sektorze offshore...
Specjalne osłony poliuretanowe mają zapewnić dłuższą bezawaryjną pracę wiatraków Polskiej Grupy Energetycznej. Właśnie są montowane na łopatach turbin.
Tauron rozpoczął budowę kolejnej farmy wiatrowej. – Tylko w tym roku planujemy zainwestować w rozwój OZE około miliarda złotych – zapewnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
O obecnych realiach inwestycji w odnawialne źródła energii opowiada w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający spółki VSB Energie Odnawialne Polska – jednego z czołowych deweloperów OZE w naszym kraju.
Trwają prace związane z postawieniem pierwszego w Polsce terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Jedyna w Polsce turbina wiatrowa służąca do celów szkoleniowych została oficjalnie oddana do użytku studentom szczecińskiej politechniki.
Vestas, będący największym na świecie producentem elektrowni wiatrowych, wyraźnie zmniejszył ceny turbin, których dostawy zakontraktował w pierwszym kwartale 2023 roku. O ile ubiegły rok duńska firma zakończyła sporymi stratami, o tyle w pierwszym kwartale tego roku udało jej się wyjść na plus.
Spółka Ingka Investments porozumiała się z deweloperem odnawialnych źródeł energii OX2 w sprawie zakupu udziałów w trzech projektach morskich farm wiatrowych w Finlandii. Produkcja energii elektrycznej z morskich farm szacowana jest na dziesiątki terawatogodzin rocznie.
Naukowcy z NCBJ i Politechniki Śląskiej sprawdzili, czy da się zastosować metody uczenia maszynowego do precyzyjnego prognozowania generacji energii przez farmy wiatrowe w długim horyzoncie czasowym. Analizy pozwoliły wskazać najlepszą metodę.
Dzięki planom szwedzkiego koncernu budżety lubelskich gmin mogą zostać zasilone w każdym roku kwotą 30 mln zł. Liberalizacja zasady 10H otwiera przed OX2 nowe możliwości inwestycyjne.