
Wiadomo, kto zbuduje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych Bałtyk
Baza serwisowa dla realizowanych przez Polenergię i Equinor morskich farm wiatrowych powstanie w Łebie. Inwestorzy wybrali jej wykonawcę.
Baza serwisowa dla realizowanych przez Polenergię i Equinor morskich farm wiatrowych powstanie w Łebie. Inwestorzy wybrali jej wykonawcę.
Odnawialne źródła energii w pierwszym miesiącu 2025 r. odpowiadały za ponad 1/4 produkcji energii w polskim systemie elektroenergetycznym...
Są pierwsze efekty wspólnego projektu EDF Renewables Polska we współpracy z Vulcan Training & Consultancy i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Grupa górników po ukończonym szkoleniu podjęła pracę w branży energetyki wiatrowej.
Morska farma wiatrowa Baltica 2 na Bałtyku stanowi istotny element transformacji energetycznej Polski. Ten największy projekt OZE w Polsce istotnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz rozbudowuje jego potencjał morski. Inwestycja pozwoli na produkcję zielonej energii dla około 2,4 mln gospodarstw domowych...
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Santander zawarły umowę o regwarancji. Umożliwi to Santanderowi utworzenie portfela gwarancji, które pozwolą odblokować kolejne inwestycje w europejskim przemyśle wiatrowym. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie europejskich firm produkujących sprzęt dla sektora energetyki wiatrowej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska po raz kolejny obiecuje zakończenie prac nad projektem ustawy dla lądowej energetyki wiatrowej. Wcześniejsze deklaracje ministerstwa w tym zakresie nie znajdywały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Teraz pojawia się szansa, że będzie inaczej...
Siemens Gamesa nie chce łatwo oddać rynku energetyki wiatrowej Chińczykom, którzy w ostatnich miesiącach ogłaszali opracowanie turbin wiatrowych o rekordowych mocach. Europejski producent właśnie otrzymał certyfikację dla elektrowni wiatrowej, która będzie konkurować z chińskimi gigantami.
Najnowsze inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie energetyki odnawialnej skupiają się na zmianach dla offshore oraz przepisach umożliwiających zmapowanie obszaru Polski pod względem potencjału inwestycji w OZE...
Ambitne cele wyznaczone przez Polskę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to 6 GW mocy na Bałtyku do 2030 r. i aż 18 GW do 2040 r. Wpisują się one w unijną strategię osiągnięcia 317 GW mocy w tym sektorze do połowy stulecia...
Equinor i Polenergia rozpoczęły prace przygotowawcze w miejscu wyjścia na ląd kabli eksportujących prąd z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 (tzw. landfallu). Kable mają być wyprowadzone metodą bezwykopową, tj. w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla ludzi i środowiska.
Zaczęła się budowa morskiej części Baltic Power, która będzie pierwszą na polskim Bałtyku morską farmą wiatrową. Na teren inwestycji trafiły elementy fundamentów turbin.
Zaawansowany projekt rozwijany na polskim Bałtyku przez PGE i duński Orsted otrzymał pożyczkę od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To kolejne finansowanie po ogłoszonej ostatnio ogromnej pożyczce od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Energetyka wiatrowa w Skandynawii to sektor o ogromnym potencjale, ale i wyjątkowych wyzwaniach. Surowe warunki klimatyczne, złożone wymogi techniczne oraz ograniczenia środowiskowe powodują, że realizacja projektów w tej części Europy jest niezwykle wymagająca.
Europejski Bank Inwestycyjny został kluczowym partnerem konsorcjum finansującego projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Udzieli pożyczki stanowiącej część szerszego pakietu banku – o wartości 1,4 mld zł – dla morskich projektów PGE i Orsted.
Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą projektu Baltica 2. Uruchomienie farmy wiatrowej ma nastąpić za 2,5 roku.