Holendrzy zainstalują kable dla morskiej farmy wiatrowej Baltica
PGE deklaruje, że budowana przez spółkę farma wiatrowa na Bałtyku będzie produkować energię w 2027 r. Teraz koncern zakontraktował statki do instalacji kabli na inwestycji.
PGE deklaruje, że budowana przez spółkę farma wiatrowa na Bałtyku będzie produkować energię w 2027 r. Teraz koncern zakontraktował statki do instalacji kabli na inwestycji.
W Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki wież dla morskich turbin wiatrowych. Wartość szacowanej inwestycji opiewa na ponad 150 mln euro. Uruchomienie produkcji zaplanowano na 2025 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraźnie zmniejszyło obowiązek zakupu energii odnawialnej na 2024 r. W praktyce tzw. obowiązek OZE decyduje o cenie zielonych certyfikatów stanowiących podstawowe źródło przychodów wytwórców energii w starszych instalacjach.
Aktywiści klimatyczni w Niemczech ujawnili, że koncern energetyczny RWE zaczął rozbiórkę turbin wiatrowych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Działanie to jest związane z planami rozbudowy kopalni węgla brunatnego.
We Francji ruszyła produkcja energii z pierwszej w tym kraju morskiej inwestycji Iberdroli. Farma wiatrowa hiszpańskiego koncernu została podłączona do krajowej sieci energetycznej zarządzanej przez operatora RTE.
Norweska grupa Equinor uruchomiła największą na świecie farmę wiatrową na morzu, w której elektrownie wiatrowe nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna. Equinor zbuduje morskie farmy wiatrowe m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego, jednak będą to konstrukcje na tradycyjnych fundamentach.
Uruchomiona w Wielkopolsce farma wiatrowa jest dwunastą tego typu instalacją Grupy Polenergia. Zwiększa jej moce wytwórcze z farm wiatrowych i fotowoltaicznych do ponad 485 MW.
Morska farma wiatrowa Triton ma osiągnąć moc zainstalowaną do 1,5 GW. Władze administracyjne regionu Skanii wydały pozwolenie na realizację inwestycji w związku z obszarem Natura 2000. Zarekomendowały szwedzkiemu rządowi udzielenie pozwolenia na budowę w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.
Działająca na rynku odnawialnych źródeł energii firma Respect Energy przygotowuje projekt morskiej farmy wiatrowej Elanora Offshore. Ma to być największa inwestycja w morskiej energetyce wiatrowej na świecie.
W pierwszej połowie 2023 roku kraje europejskie zainstalowały 2,1 GW nowych mocy w morskich farmach wiatrowych. Jednak zrealizowanie unijnego celu OZE wymaga średnio 11 GW rocznie. WindEurope wskazuje, czego potrzeba, by to osiągnąć.
Zainstalowany w Danii prototyp elektrowni wiatrowej Vestasa pobił dzienny rekord produkcji energii. Turbina w 24 godziny wyprodukowała tyle energii, ile w ciągu roku zużywa około 180 polskich gospodarstw domowych.
W najbliższych latach rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Wojewoda pomorski wydał pierwsze pozwolenia na budowę dla projektu Baltic Power.
Niemieckie władze rozstrzygnęły kolejną aukcję, w wyniku której inwestorzy uzyskają prawa do budowy morskich farm wiatrowych w wybranych lokalizacjach. To już druga w tym roku niemiecka aukcja dla offshore i druga, której zwycięzcy będą musieli zapłacić za te prawa duże pieniądze.
Duński producent turbin wiatrowych podpisał warunkową umowę na dostawę elektrowni wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Rusza budowa turbin na farmie wiatrowej Gode Wind 3 powstającej w niemieckiej części Morza Północnego. Właśnie rozpoczęła się instalacja pierwszych fundamentów. Budowa będzie prowadzona równolegle z projektem Borkum Riffgrund 3, największą tego rodzaju inwestycją u wybrzeży Niemiec.