Orlen kupił farmy wiatrowe od Brytyjczyków
Orlen kupił dwie farmy wiatrowe zlokalizowane w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Koncern ma już blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Orlen kupił dwie farmy wiatrowe zlokalizowane w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Koncern ma już blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Planowana przez Tauron farma wiatrowa Sieradz ma zostać uruchomiona w 2025 r. Złoży się na nią osiem turbin o różnej mocy.
Ostatnio producenci energii odnawialnej objęci systemem zielonych certyfikatów mieli duże powody do zmartwień. W ubiegłym miesiącu spadek cen certyfikatów został jednak powstrzymany.
PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted wybrały firmę, która wykona certyfikację elementów ogromnej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
Nie słabnie zamieszanie związane z nowymi propozycjami regulacji dla energetyki wiatrowej, przygotowanymi przez partie mające utworzyć nową koalicję rządzącą. Swoje propozycje na temat zasad inwestycji wiatrowych przedstawiło teraz największe krajowe stowarzyszenie reprezentujące branżę wiatrową.
Ingka Investments, spółka inwestycyjna Ingka Group, do której należy sieć sklepów Ikea, porozumiała się ze szwedzkim deweloperem OX2 w sprawie wykupu 49 proc. udziałów w projektach wiatrowych realizowanych na Morzu Bałtyckim. Wartość transakcji opiewa na ponad 20 mln euro.
Sukcesem zakończyły się negocjacje Polenergii z McDonald’s Polska dotyczące zakupu energii odnawialnej z polskich wiatraków. Po niepowodzeniu pierwszej umowy ostatecznie udało się spełnić warunki i wiadomo, za ile amerykańska sieć kupi energię od polskiej spółki energetycznej.
Przydomowe turbiny wiatrowe budzą coraz większe zainteresowanie. Te niewielkie (w porównaniu z wiatrakami instalowanymi na farmach wiatrowych) elementy coraz częściej widoczne są przy polskich domach...
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt na budowę nowych farm wiatrowych na morzu. W pierwszej kolejności finansowanie wesprze inwestycje w niemieckiej części Morza Północnego, kolejne transze mają pomóc w finansowaniu morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii planuje postawić jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Dodatkowo zamierza wykorzystać cable pooling i dołożyć do tej inwestycji farmę fotowoltaiczną oraz magazyn energii.
Nowe plany KO, Polska 2050 i PSL dotyczące budowy elektrowni wiatrowych zakładają określenie minimalnej odległości turbin od domów na poziomie, który wcześniej zaproponował rząd Mateusza Morawieckiego.
Niemiecki koncern uzyskał prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Przedstawiciel RWE wskazuje, że Polska jest dla firmy rynkiem strategicznym.
Wkrótce Sejm może przyjąć ustawę ułatwiającą budowę farm wiatrowych w Polsce. Branża wiatrowa sprzeciwia się regulacjom, których przyjęcie otworzyłoby furtkę do wywłaszczania nieruchomości w miejscach, w których będą budowane farmy wiatrowe. Autorzy projektu potwierdzają, że nie ma mowy o wywłaszczeniach.
Amerykańska sieć fast foodowa będzie zasilać swoje restauracje zieloną energią. Mają w tym pomóc umowy PPA, które McDonald’s negocjuje z jednym z krajowych producentów energii wiatrowej. W tym tygodniu nie udało się finalnie zawrzeć podpisanego warunkowo pakietu umów, jednak strony rozmawiają o kolejnym rozwiązaniu.
Wkrótce na Pomorzu powstanie pierwsze w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności dla sektora energetyki wiatrowej. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej branży.