
Chińczycy przejmą udziały w farmach wiatrowych EDP w Polsce
Portugalski koncern EDP Renovaveis podał, że sprzeda część udziałów w projektach farm wiatrowych w Polsce i we Włoszech spółkom należącym do chińskiego Three Gorges Corp.
Portugalski koncern EDP Renovaveis podał, że sprzeda część udziałów w projektach farm wiatrowych w Polsce i we Włoszech spółkom należącym do chińskiego Three Gorges Corp.
Do tej pory rozwój sektora offshore, obserwowany szczególnie w Europie, omijał Amerykę Północną. To zaczyna się jednak zmieniać. W USA trwa budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej na tym kontynencie, a u wybrzeży Kanady ma powstać największy na świecie projekt tego typu.
Wywodzący się z Finlandii Fortum zbuduje w Rosji farmę wiatrową o mocy 35 MW. To jedna z pierwszych inwestycji w rosyjskim sektorze OZE realizowanych przez zagraniczny koncern.
W 2015 roku Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, uruchomiła według planu dodatkowe 99 MW zainstalowane w lądowych farmach wiatrowych, które zostaną objęte systemem zielonych certyfikatów przysługujących w okresie 15 lat od uruchomienia produkcji energii.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także Alior i BOŚ Bank przyznają kredyty na budowę farmy wiatrowej Banie, która ma powstać w woj. zachodniopomorskim i której moc wyniesie 50 MW.
W woj. mazowieckim uruchomiono farmę wiatrową Korytnica, której moc wynosi 82,5 MW. To jedna z największych tego typu inwestycji, które do tej pory zrealizowano w naszym kraju.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej BWE i firmę VDMA Power Systems, tylko w ciągu ostatnich czterech lat koszt energii pozyskiwanej z lądowych farm wiatrowych w Niemczech spadł średnio o 12 proc.
Wywodząca się z Hiszpanii spółka Acciona Energia poinformowała o uruchomieniu trzeciej farmy wiatrowej w naszym kraju. Łączna moc farm wiatrowych Acciony w Polsce przekracza już 100 MW.
Prawo i Sprawiedliwość wraca do pomysłów, które zaczęło forsować jeszcze jako opozycja w poprzednim parlamencie. Po wyborach parlamentarnych realizacja pomysłów PiS na energetykę wiatrową staje się realna i może zablokować rozwój polskiej branży wiatrowej.
Niemiecki koncern dostarczy turbiny na pierwszą na świecie morską farmę wiatrową, w której elektrownie wiatrowe nie będą na stałe przytwierdzone do morskiego dna i którą u wybrzeży Szkocji zbuduje norweski Statoil.
Przed 2015 r. energetyka wiatrowa w Niemczech nie przekroczyła produkcji w skali miesiąca na poziomie 10 TWh...
Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku zlokalizowaną w woj. pomorskim farmę wiatrową Lotnisko o mocy 90 MW. Inwestycja o wartości blisko 520 mln zł znajduje się w pobliżu miejscowości Kopaniewo, na terenie dawnego lotniska wojskowego.
Niemiecki Vertex Energy chce do końca roku wznieść w centrum Polski w sumie 11 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 30,3 MW, wchodzących w skład dwóch projektów Jóźwin i Nieświastów.
Polska nie jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza system aukcyjny dla OZE. Aukcje dla wytwórców zielonej energii odbywały się już w takich krajach jak Holandia, Włochy, czy Wielka Brytania. Stopniowo ten system wprowadzają też Niemcy i inne kraje UE...
W swoim nowym raporcie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA) wskazuje, że do 2030 r. farmy wiatrowe mogą stać się największym źródłem energii w Europie, wyprzedzając elektrownie na gaz czy węgiel.