
To będzie największy lądowy projekt wiatrowy w Europie
Duński producent Vestas poinformował o zdobyciu rekordowego kontraktu na dostawę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1 GW do Norwegii.
Duński producent Vestas poinformował o zdobyciu rekordowego kontraktu na dostawę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1 GW do Norwegii.
– Budowano na dziko, niezgodnie z prawem, oszukując ludzi, którzy dawali tereny pod budowę wiatraków...
Resort energii poinformował Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl, że poprze regulacje ograniczające lokalizowanie farm wiatrowych w pobliżu zabudowań mieszkalnych.
Dzięki rekodrowemu wzrostowi zainstalowaego potencjału energetyki wiatrowej w Chinach, po raz pierwszy producent elektrowni wiatrowych z tego kraju znalazł się na czele rankingu największych producentów pod względem zainstalowanego potencjału turbin w roku 2015.
Rosyjski przemysł przygotowuje się do uruchomienia rynku wiatrowego. Aby operatorzy farm wiatrowych w Rosji mogli korzystać z rządowych mechanizmów wsparcia, instalowane elektrownie wiatrowe muszą częściowo składać się komponentów wyprodukowanych w tym kraju.
Na Litwie powstała największa farma wiatrowa w republikach nadbałtyckich. Inwestycje w energetykę odnawialną to – obok tworzenia połączeń transgranicznych z sąsiednimi krajami z Unii Europejskiej – element budowania bezpieczeństwa państw bałtyckich i energetycznego uniezależniania się od Rosji.
Zdaniem branży wiatrowej, obowiązujące w Polsce prawo w wystarczającym stopniu reguluje zasady budowy farm wiatrowych. Innego zdania jest Prawo i Sprawiedliwość, które zwraca uwagę choćby na konflikty społeczne towarzyszące takim inwestycjom...
Bez konsultacji publicznych i międzyresortowych posłowie PiS planują przyjąć ustawę zapewniającą… większą przejrzystość lokalizowania farm wiatrowych. Przy okazji istotnie ograniczą ich budowę i modernizację. Zmniejszy się wpływ lokalnych władz, wzrosną wpływy do kasy UDT.
Czołowy deweloper i operator farm wiatrowych w kraju zapowiedział, że wypłaci planowaną dywidendę już w roku 2016, czyli o rok wcześniej niż planował. Powodem jest odroczenie o pół roku wdrożenia systemu aukcji dla OZE, do których chciał zgłosić swoje projekty wiatrowe.
Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie pozytywnie przychylił się do skargi trzech deweloperów wiatrowych, uchylając przyjęty w ubiegłym roku przez sejmik woj. warmińsko-mazurskiego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wskazujący tereny, na których nie można stawiać elektrowni wiatrowych.
W radiowej „Jedynce” wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Arkadiusz Sekściński mówił o korzyściach wynikających z inwestycji wiatrowych, a także o możliwych skutkach wprowdzenia forsowanych przez PiS ograniczeń w budowie farm wiatrowych.
Celem fundowanego ze środków unijnych projektu Diacore było wskazanie kosztu kapitału, który muszą ponosić firmy inwestujące w farmy wiatrowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Trzy spółki zajmujące się budową farm wiatrowych zaskarżyły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie uchwałę sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, w której określa się zasady lokowania farm wiatrowych.
Według statystyk przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w ubiegłym roku nasz kraj był w Europie pod względem potencjału podłączonych do sieci w 2015 r. farm wiatrowych tylko za Niemcami. Pod względem całkowitego potencjału energetyki wiatrowej wyprzedziliśmy m.in. Danię.
W ubiegłym miesiącu działające w Szkocji elektrownie wiatrowe – mimo mniejszej produkcji niż przed rokiem – zaspokoiły 48 proc. zapotrzebowania na energię szkockiej gospodarki.