
Turcja będzie mieć morskie farmy wiatrowe
Ankara przedstawiła założenia kolejnej ogromnej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, tym razem przeznaczonej dla deweloperów planujących budowę morskich farm wiatrowych...
Ankara przedstawiła założenia kolejnej ogromnej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, tym razem przeznaczonej dla deweloperów planujących budowę morskich farm wiatrowych...
Japońsko-duński producent elektrowni wiatrowych MHI Vestas poinformował o uzyskaniu wszystkich, niezbędnych do komercyjnego wykorzystania certyfikatów dla swojej największej turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW. Wiadomo już, gdzie w pierwszej kolejności zostanie ona wykorzystana.
Francja to kraj przyjazny inwestycjom w odnawialne źródła energii. Jej reputację nadwyrężyły jednak zapowiedzi renegocjacji wsparcia przyznanego w przeprowadzonych kilka lat temu aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Teraz Pałac Elizejski poinformował o obniżeniu taryf dla wiatraków na morzu...
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku chce budować wielu inwestorów. Czy znajdzie się dla nich miejsce? O tym przesądzi między innymi plan zagospodarowania obszarów morskich, który został właśnie udostępniony do konsultacji. Wskazano w nim też dwa miejsca potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej.
Tauron informuje, że otrzymał odpis wniesionego przeciwko niemu pozwu, w którym należące do grupy Polenergia spółki domagają się odszkodowań za wypowiedzenie umów na zakup zielonych certyfikatów, przysługujących za produkcję energii odnawialnej przez farmy wiatrowe tych spółek.
Dzięki uzyskanym preferencjom spółdzielnie energetyczne w Niemczech zdominowały pierwsze aukcje dla energetyki wiatrowej. Teraz o wsparcie będą musiały konkurować na podobnych zasadach jak inni deweloperzy.
Duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy) uruchomił wczoraj położoną u wybrzeży Wielkiej Brytanii morską farmę wiatrową Race Bank. To piąta, największa na świecie (i w Europie) morska farma wiatrowa.
Po niekorzystnych dla siebie, pierwszych rozstrzygnięciach w sporach z producentami energii wiatrowej, od których w ubiegłym roku przestała kupować zielone certyfikaty, Energa oszacowała wpływ potencjalnych, niekorzystnych wyroków sądowych na swoje tegoroczne wyniki finansowe.
Najniższe ceny w zakończonej w Rosji aukcji dla energetyki wiatrowej sięgnęły ok. 800 EUR/kW. Rosyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej RAWI komentuje, że osiągnięcie takich poziomów były możliwe dzięki dużej konkurencji wśród deweloperów, która skutkowała „cenową rewolucją”...
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zidentyfikowało 115 podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, które potencjalnie mogą wziąć udział w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Za kilka lat, gdy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych pracę rozpoczną pierwsze większe morskie farmy wiatrowe, koszt produkcji energii ma sięgać około 120 USD/MWh. Kilka lat później, gdy w USA rozwinie się branża offshore i zaczną powstawać pierwsze ogromne projekty, ceny energii wiatrowej na morzu mają być o połowę niższe...
Do sprzedaży zlokalizowany w województwie śląskim projekt elektrowni wiatrowych, dla których deweloper uzyskał pozwolenia na budowę jeszcze przed wejśćiem w życie ustawy w zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe (tzw. ustawy odległościowej).
Pierwsze rozstrzygnięcia w sprawach będących pokłosiem ubiegłorocznej decyzji Energi o uznaniu za nieważne zawartych wcześniej przez nią umów na zakup zielonych certyfikatów na razie nie idą po myśli państwowego koncernu energetycznego.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał kolejny, niekorzystny wyrok dla Energi w sprawie uznania przez nią za nieważne umów na zakup zielonych certyfikatów od operatorów farm wiatrowych. Warszawski sąd zakwestionował podstawowy argument, którym Energa uzasadniła swoje postępowanie.
W dniu 5 czerwca br. na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się drugie czytanie oraz przyjęcie sprawozdania o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2412 i 2553)...