
Skutki i niedociągnięcia proponowanej nowelizacji ustawy wiatrakowej
Na realizację nowych lądowych projektów wiatrowych w Polsce będą miały wpływ przepisy, które zaproponowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska...
Na realizację nowych lądowych projektów wiatrowych w Polsce będą miały wpływ przepisy, które zaproponowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska...
Zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska odległość turbin wiatrowych od najbliższych zabudowań wynosi 500 m, podczas gdy obecny wymagany dystans to 700 m. Branża wiatrowa od dawna domagała się takiego zmniejszenia odległości...
Niemiecki start-up opracował system ochrony ptaków przemieszczających się w obszarze pracy turbin wiatrowych. Wykorzystał sztuczną inteligencję i oprogramowanie opracowane pierwotnie do celów wojskowych.
Oczekiwany przyrost mocy turbin wiatrowych w Europie stanowi zaledwie 2/3 poziomu wymaganego do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej na 2030 r.
W mediach i serwisach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje wskazujące, że skutkiem liberalizacji przepisów dla energetyki wiatrowej miałoby być między innymi ryzyko wysiedleń mieszkańców z terenów przewidzianych pod budowę farm wiatrowych. Do tych informacji odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wywodząca się ze Szwecji grupa OX2 to jeden z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku zielonej energii. Polski oddział firmy rozpoczął ostatnio budowę największego magazynu energii w naszym kraju. O tym projekcie i planach inwestycyjnych opowiada w rozmowie z portalem Gramwzielone...
Odbiór energii z farmy wiatrowej zlokalizowanej na Śląsku jest przedmiotem umowy PPA, którą Axpo Polska zawarła z firmą Akuo.
RWE podpisało umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II. Budowa bazy ma ruszyć po 2025 r.
Grupa energetyczna Tauron przejęła jeden z największych projektów na krajowym rynku lądowej energetyki wiatrowej. Realizacja tej inwestycji istotnie przybliży Tauron do osiągniecia ustalonych celów w zakresie OZE.
Equinor i Polenergia podpisały kolejny kontrakt istotny dla projektów morskich farm wiatrowych (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dotyczy on wykonania przewiertów poziomych w rejonie wyjścia na ląd.
Od kilku lat branża odnawialnych źródeł energii (OZE) przeżywa dynamiczny rozwój, a przyszłość tego sektora maluje się w jasnych barwach...
Innowacyjny system generujący energię elektryczną za pośrednictwem wiatru został uruchomiony na dachu jednej z fabryk BWM. Przewidywany okres eksploatacji urządzenia to minimum 20 lat.
W pierwszych sześciu miesiącach br. wydatki inwestycyjne PGE zwiększyły się do poziomu 4,64 mld zł wobec 3,95 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Spółka podkreśla, że jest to odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku energetycznym i konieczność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych...
Polenergia i Equinor podpisały umowę na dostawę komponentów dla morskich farm wiatrowych (MFW) na Bałtyku. Wybrały polskiego producenta, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej.
Łączna moc nowego zamówienia na morskie turbiny wiatrowe produkowane przez duński koncern wynosi ponad 800 MW. To będzie pierwsza dostawa turbin Vestasa o mocy 15 MW dla morskich farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych.