Jak przyciągnąć inwestora z branży morskiej energetyki wiatrowej?
{więcej}Odpowiedzi na to pytanie poszukali analitycy z brytyjskiej firmy konsultingowej IPPR, którzy postanowili sprawdzić dlaczego w Wielkiej Brytanii swojej fabryki nie ulokował jeszcze żaden producent morskich elektrowni wiatrowych, skoro kraj ten jest globalnym liderem w zainstalowanym potencjale morskich elektrowni wiatrowych.
Jak na razie w Wielkiej Brytanii swojej fabryki nie ulokował jeszcze żaden czołowy producent morskich turbin wiatrowych, mimo, że większość tego rodzaju urządzeń jest instalowana na wodach należących właśnie do tego kraju. Budowę fabryki morskich turbin wiatrowych w brytyjskim Hull rozważa co prawda lider rynku Siemens, jednak decyzję o budowie zakładu uzależnia od stabilności warunków dla rozwoju offshore w Wielkiej Brytanii. IPPR zwraca uwagę, że budowę zakładów do produkcji morskich elektrowni wiatrowych w tym kraju zapowiedziało w osatnich latach jeszcze 9 firm, jednak żadna z nich nie zdecydowała się jeszcze na planowaną inwestycję.
Dla kontrastu, analitycy IPPR wskazują przykłady krajów, w których producenci morskich elektrowni wiatrowych ulokowali swoje zakłady. Wśród nich dominują Niemcy, Dania i Francja. IPPR przygląda się warunkom do inwestycji w infrastrukturę do budowy morskich elektrowni wiatrowych w każdym z tych krajów.
Dania – „early adopters”
Mimo, że zainstalowany potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Danii to niewiele ponad 900 MW, czyli o wiele mniej niż w W. Brytanii, w tym kraju morskie elektrowni ie wiatrowe produkują Vestas – globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych, oraz Siemens – lider w sprzedaży morskich elektrowni wiatrowych. O ile obecność rodzimego Vestas w Danii jest zrozumiała, o tyle przypadek Siemensa, który mógł wybrać produkcję w Niemczech, jest warty uwagi. IPPR opisując przypadek Danii zwraca uwagę na wyjątkowo duże poparcie dla energetyki wiatrowej ze strony duńskiego społeczeństwa, wieloletnią strategię duńskiego rządu dążącego do wspierania rodzimego sektora wiatrowego, doświadczenie i know-how rodzimych inżynierów, a także innowacyjność przemysłu i duńskich uczelni, na których powszechna jest nauka na kierunku energetyka wiatrowa – zarówno do stopnia magistra jak i PhD.
Niemcy – „gwałtowny rozwój”
IPPR podkreśla, że o ile Niemcy są europejskim liderem w zainstalowanym potencjale energetyki wiatrowej na lądzie (31 GW na koniec 2012 r., kolejne 3 GW w planach na obecny rok), o tyle w sektorze morskiej energetyki wiatrowej są nowicjuszem z 280 MW morskich farm wiatrowych zainstalowanych na koniec ubiegłego roku. Analitycy brytyjskiej firmy konsultingowej podkreślają, że