Ile zarabiają farmy wiatrowe w Rumunii?
W ramach rumuńskiego systemu wsparcia dla OZE operatorzy farm wiatrowych, podobnie jak w Polsce, za wyprodukowaną energię otrzymują premie w postaci zielonych certyfikatów. Kto i ile na nich zarabia?
Jak poinformowały rumuńskie media, w pierwszych 8 miesiącach tego roku właściciele farm wiatrowych w Rumunii zarobili tylko dzięki sprzedaży zielonych certyfikatów w sumie 38,8 mln euro, a do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć dochody ze sprzedaży energii wg ceny rynkowej.
W ubiegłym miesiącu operatorzy elektrowni wiatrowych zarobili na sprzedaży świadectw pochodzenia w sumie 5 mln euro. W tym roku największe dochody z tego tytułu odnotowano w marcu (6,8 mln euro), a najmniejsze w styczniu (2,8 mln euro).
Cena zielonego certyfikatu w Rumunii to około 55 euro za 1 MWh wyprodukowanej energii. Dla porównania, w Polsce zielony certyfikat kosztuje obecnie ok. 70 euro.
Największymi operatorami farm wiatrowych w Rumunii są włoski Enel i portugalski EDP, a także czeski CEZ, który buduje tam gigatnyczną farmę wiatrową Fantanele-Cogealac o docelowej mocy 600 MW. Na farmie wiatrowej budowanej przez czeski koncern energetyczny działa już 300 MW elektrowni wiatrowych, a docelowo ma być obsługiwana przez 240 2,5-megawatowych turbin General Electric.