Nowe farmy wiatrowe w Polsce w 2011 i 2012 roku
Boom w energetyce wiatrowej w Polsce powinien zostać podtrzymany w kolejnych latach – pisze Rzeczpospolita.
„RZ” powołuje się na opinię Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, którego zdaniem w latach 2011-2012 w naszym kraju potencjał farm wiatrowych zwiększy się o 800-900 MW. Obecnie w Polsce działa już prawie 1,4 GW farm wiatrowych. Tylko w ubiegłym roku w naszym kraju przybyło 455 MW elektrowni wiatrowych, a inwestycje w energetyce wiatrowej nabierają tempa.
W Polsce powstają przede wszystkim farmy wiatrowe o mocy kilkudziesięciu megawatów, tak jak chyćby oddane do użytku w tym roku farmy wiatrowe w Korszach (EDP Renovaveis), Pieckachi Tychowie (RWE) czy w Lipnikach (WSB Neue Energie).
W przyszłym roku wystartować mają natomiast m.in. farma wiatrowa o mocy 80 MW k. Darłowa(Enerco), Jędrzychowic (70 MW, Frontax), Gościna (50 MW, GDF Suez) czy Karwic (40 MW,EPA).
Na horyzoncie pojawiają się także coraz większe inwestycje – m.in. uruchamiany w tym roku projekt o mocy 250 MW pod Darłowem czy planowana przez niemiecką firmę Enertrag farma wiatrowa koło Krajnika Górnego o mocy aż 500 MW.
W dodatku, w kolejnych latach możemy obserwować także rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Tego rodzaju inwestycje zapowiada m.in. Polska Grupa Energetyczna, która stara się już o wydanie decyzji środowiskowych, a docelowo chce postawić na Bałtyku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1 GW. Koszt inwestycji PGE szacuje na 10 mld zł.
„Rzeczpospolita” podaje, że średni koszt inwestycji w elektrownie wiatrowe to od 4,73 do 10 mln zł w przeliczeniu na 1 MW – mniej niż w przypadku projektów biogazowych czy fotowoltaicznych.
gr