Ta farma wiatrowa wyprodukuje energię dla 0,5 mln gospodarstw domowych

Ta farma wiatrowa wyprodukuje energię dla 0,5 mln gospodarstw domowych
Morska farma wiatrowa Race Bank. Fot. Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy) uruchomił wczoraj położoną u wybrzeży Wielkiej Brytanii morską farmę wiatrową Race Bank. To piąta, największa na świecie (i w Europie) morska farma wiatrowa.

Uruchomiona wczoraj morska farma wiatrowa Race Bank znajduje się około 30 kilometrów od nadmorskiej miejscowości Blakeney Point w North Norfolk i zajmuje powierzchnię około 75 km2. Elektrownie wiatrowe osadzono na głębokościach wynoszących 6-24 metrów.

Moc farmy wiatrowej Race Bank wynosi 573 MW, na co składa się 91 elektrowni wiatrowych dostarczonych przez producenta Siemens Gamesa.

REKLAMA

Jednostkowa moc każdej elektrowni sięga 6 MW, a ich łopaty wyprodukowano w znajdującej się w odległości kilkudziesięciu kilometrów fabryce Siemensa w portowym mieście Hull.

Jak zapewnia Orsted, farma wiatrowa będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około pół miliona brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

To piąta największa na świecie morska farma wiatrowa. Moc wszystkich wiatraków, które dotąd uruchomiono na morzu, przekracza już 16 GW. Większość znajduje się na Morzu Północnym.

Orsted posiada w tym projekcie 50 proc. udziałów, 25 proc. ma zarządzająca funduszami wartymi 272 mld funtów australijska grupa Macquarie, 12,5 proc. posiada konsorcjum funduszy Green Investment Group, Arjun Infrastructure Partners oraz Gravis Capital Management, a 12,5 proc. przypada na japońskiego inwestora Sumitomo Corporation.

Race Bank to dla duńskiego koncernu energetycznego dziesiąta, znajdująca się u wybrzeży Wielkiej Brytanii morska farma wiatrowa, w której jest całkowitym lub częściowym udziałowcem. Łączna moc tych farm wiatrowych przekracza 3 GW i produkują one energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2,7 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Na całym świecie Orsted jest zaangażowany w produkcję energii z ponad 1,2 tys. morskich wiatraków, których łączna moc sięga 4,4 GW, a Duńczycy są w trakcie realizacji projektów na 4,5 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.