Samorządowcy: ustawa odległościowa zaszkodzi gminom
W liście adresowanym do marszałka Sejmu samorządowcy ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO) wskazują, że obecne przepisy „obiektywnie” regulują kwestię budowy farm wiatrowych, o ile te powstają na podstawie MPZP, a także wskazują na negatywne dla nich skutki przyjęcia skierowanej do prac w Sejmie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (tzw. ustawy odległościowej).
Zdaniem SGPEO, obecne przepisy normujące kwestię lokowania farm wiatrowych „w miarę obiektywnie regulują powyższą kwestię z zastrzeżeniem, że lokalizacja następuje na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)”. – Procedura sporządzenia i zatwierdzenia MPZP powoduje pełną transparentność postępowania, zapewnia udział społeczeństwa w procedowanych zmianach, a także skutecznie zabezpiecza potrzeby ochrony środowiska – piszą samorządowcy z SGPEO.
Stowarzyszenie przychyla się tym samym do zapisu, który znajdziemy w projekcie ustawy odległościowej i który doprecyzowuje, że farmy wiatrowe można budować wyłącznie w oparciu o MPZP. Jednocześnie SGPEO proponuje, aby do ustawy o planowaniu przestrzennym wprowadzić zapisy umożliwiające sfinansowanie przez inwestorów tych części planów, które bezpośrednio dotyczą inwestycji wiatrowych. W tym kontekście postuluje dodanie w art. 21 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym punktu 5 o treści: „inwestora realizującego inwestycję w zakresie elektrowni wiatrowych – w części, w jakiej jest on bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji tej inwestycji.”
W liście do marszałka Sejmu SGPEO wzywa też do zrezygnowania z proponowanego kryterium odległości od zabudowań mieszkalnych i obszarów chronionych na poziomie 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowej. Zdaniem Stowarzyszenia, kwestie odległości w dostatecznym stopniu reguluje obecne prawo.
– Obowiązujące przepisy ochrony środowiska w sposób dość precyzyjny i jednocześnie restrykcyjny stwarzają uwarunkowania dotyczące budowynelektrowni wiatrowych. Dotychczasowe doświadczenia zarówno polskie jak i zagraniczne potwierdzają w zasadzie słuszność polskich uregulowań, a zdarzające się nieliczne przypadki niekorzystnego oddziaływania elektrowni wiatrowej na otoczenie nie mogą stanowić o potrzebie uchwalenia przez Sejm RP ustawy praktycznie zmierzającej do zastopowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Stwierdzamy, że przytoczone w uzasadnieniu do projektu ustawy okoliczności powodujące potrzebę uregulowania kwestii lokalizacji farm wiatrowych nie zawierają praktycznie żadnych danych opartych na rzetelnej wiedzy i przeprowadzonych badaniach – czytamy w liście SGPEO.
Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej zwraca ponadto uwagę na fakt, że przyjęcie ustawy odległościowej w proponowanym kształcie może pozbawić gmin korzyści płynących z lokowania na ich terenie farm wiatrowych.
– Jako Stowarzyszenie samorządowe nie możemy zauważyć negatywnych konsekwencji dla samorządów gminnych, dla których możliwość zlokalizowania na swoim terenie inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych stanowi często jedyną szansę na znaczący rozwój gminy. Liczne przykłady gmin, gdzie od kilku lat funkcjonują farmy wiatrowe jednoznacznie wskazują na ich dynamiczny rozwój umożliwiający znaczn zwiększenie dynamiki wzrostu infrastruktury komunalnej, co przekłada się na poziom życia mieszkańców. Wprowadzenie w życie proponowanych przepisów może znacząco wpłynąć na dochody samorządów gminnych – czytamy w liście SGPEO. – Uważamy, że przyjęcie ustawy o tak znaczących skutkach zarówno społecznych jak i ekonomicznych powinno zostać poprzedzone rzetelną, obiektywną dyskusją opartą na przeprowadzonych badaniach, opiniach zarówno prawnych jak i ekonomicznych oraz technicznych – apelują samorządowcy z SGPEO.
gramwzielone.pl