Lądową stację elektroenergetyczną dla morskiej farmy BC-Wind zbudują Polacy

Ocean Winds, deweloper farmy wiatrowej, która ma powstać na polskim Bałtyku, wybrał wykonawcę lądowej stacji elektroenergetycznej. Stacja odegra kluczową rolę w procesie przesyłu energii generowanej przez morską farmę do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Spółka Ocean Winds podpisała kontrakt z polską firmą P&Q, generalnym wykonawcą w sektorze energetycznym. Kontrakt dotyczy realizacji kluczowej infrastruktury lądowej w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej (MFW) BC-Wind, którą Ocean Winds rozwija w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Zakres zleconych prac obejmuje projektowanie, budowę, instalację i uruchomienie lądowej stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo, w województwie pomorskim.
– Wybór P&Q na wykonawcę lądowego systemu wyprowadzenia mocy w projekcie BC-Wind to kontynuacja naszej udanej współpracy, która rozpoczęła się w 2021 r. P&Q z sukcesem opracowało dokumentację koncepcyjną oraz projektową w zakresie projektów budowlanych stacji lądowej i lądowych linii eksportowych, co czyni ją naturalnym partnerem w dalszej realizacji tego projektu – powiedział Kacper Kostrzewa, dyrektor zarządzający Ocean Winds w Polsce.
Ocean Winds jest spółką utworzoną jako joint venture (50/50) przez portugalski EDP Renewables i francuskie Engie. Przedstawiciel firmy podkreśla, że stawia ona na rozwój lokalnego łańcucha dostaw i polskiego rynku offshore wind. Także do budowy morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu BC-Wind wybrany został polski wykonawca – spółka Crist Offshore (więcej na ten temat w artykule: Polska firma zbuduje i uruchomi morską stację dla farmy wiatrowej BC-Wind).
Bezobsługowa stacja elektroenergetyczna
Lądowa stacja elektroenergetyczna, którą zbuduje i uruchomi P&Q, powstanie w gminie Choczewo, około 30 km od lokalizacji morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. W ramach planowanej inwestycji przewidziano budowę rozdzielni napowietrznej 400kV i 275kV, transformatora mocy, budynku nastawni oraz instalacji do kompensacji mocy biernej. Transformator mocy będzie odpowiadał za podwyższenie napięcia przesyłanego z morskiej stacji elektroenergetycznej – z poziomu 275 kV do 400 kV – umożliwiając efektywny przesył energii do rozdzielni krajowego systemu elektroenergetycznego.
Stacja ma działać jako obiekt bezobsługowy, z możliwością zdalnej kontroli. Wykonawca zapewnia, że przełoży się to na wysoką efektywność operacyjną i bezpieczeństwo. Teren inwestycji graniczy bezpośrednio z rozdzielnią 400kV Choczewo należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
P&Q rozpoczyna teraz etap prac projektowych. Roboty budowlane mają ruszyć w roku 2026.
Morska farma wiatrowa BC-Wind
BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Instalacja ma osiągnąć moc zainstalowaną 390 MW, całkowita powierzchnia farmy ma wynieść 90,94 km2. Deweloper wylicza, że MFW BC-Wind wygeneruje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 488 tys. gospodarstw domowych rocznie.

Projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind jest w końcowej fazie kontraktacji. Podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) zaplanowano na 2025 r. Rozpoczęcie dostaw energii elektrycznej do sieci zgodnie z planem rozpocznie się w roku 2028.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.