REKLAMA
 
REKLAMA

Rząd stawia na repolonizację gospodarki – branża wiatrowa ma strategię

Rząd stawia na repolonizację gospodarki - branża wiatrowa ma strategię
Fot. Pixabay- Simon J

W odpowiedzi na zapowiedzi polskiego rządu dotyczące repolonizacji gospodarki przedstawiciele sektora wiatrowego prezentują kompleksową strategię przemysłową. Nowy dokument przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Wind Industry Hub wskazuje morską energetykę wiatrową jako jeden z kluczowych motorów rozwoju krajowego przemysłu.

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei premier Donald Tusk zapowiedział zmianę kursu gospodarczego Polski. Jak podkreślił, nadszedł czas na odbudowę krajowej gospodarki i repolonizację rynku, kapitału oraz przemysłu. W jego opinii polskie przedsiębiorstwa powinny odgrywać kluczową rolę w strategicznych projektach rozwojowych. Jednym z filarów tego podejścia ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Gotowa strategia branży offshore

W odpowiedzi na deklaracje rządu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH), we współpracy z CEE Energy Group, zaprezentowały „Polską Strategię Rozwoju Przemysłu Morskich Farm Wiatrowych”. Jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe opracowanie wskazujące kierunki rozwoju przemysłu offshore wind jako narzędzia wspierającego krajową politykę gospodarczą.

REKLAMA

Dokument powstał w odpowiedzi na wyzwania wynikające z niepewnej sytuacji geopolitycznej, kryzysów surowcowych i nasilającej się konkurencji międzynarodowej. Zawarte w nim rozwiązania mają na celu zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw dla sektora offshore w inwestycjach krajowych i regionalnych, a także wykorzystanie energetyki wiatrowej jako impulsu rozwojowego dla gospodarki.

Możliwe inwestycje w offshore za 300 mld zł

W ocenie przedstawicieli sektora inwestycje w morskie farmy wiatrowe mogą sięgnąć 300 mld zł do 2040 r. Jak zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes WIH, byłoby to największe przedsięwzięcie transformacyjne we współczesnej Polsce, dające szansę na modernizację gospodarki oraz stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy.

Wiceprezes WIH Dominika Taranko zwróciła uwagę na brak długoterminowej rządowej strategii przemysłowej, która określałaby kluczowe technologie i harmonogramy działań. Jej zdaniem opracowany przez branżę dokument może pełnić funkcję wytycznych dla polityki państwa w tym zakresie.

Strategia zawiera 10 pakietów implementacyjnych, których uruchomienie przewidziano do końca 2026 r. Szczególną rolę odgrywają tzw. Priorytetowe Programy Wdrożeniowe, obejmujące m.in. rozwój usług projektowych i monitorujących, budowę pełnego łańcucha dostaw dla turbin wiatrowych, krajowy projekt morskiej stacji transformatorowej, rozwój floty instalacyjnej, a także innowacyjne usługi eksploatacyjne i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo sektora.

REKLAMA

W dokumencie zawarto również analizę pozycji polskiej branży offshore wind na tle Unii Europejskiej oraz wnioski z dotychczasowych doświadczeń w realizacji projektów morskich farm wiatrowych. Całość opracowania liczy 400 stron i stanowi podstawę do opracowania rządowej strategii uznającej sektor morskiej energetyki wiatrowej za jeden z najważniejszych obszarów inwestycyjnych.

Potencjał morskiego wiatru

Jak zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, dokument ten może stać się fundamentem realistycznej polityki, która pozwoli Polsce w pełni wykorzystać potencjał morskiego wiatru, zarówno w kontekście celów klimatycznych, jak i wzrostu gospodarczego.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki podkreślił, że rozwój sektora offshore wind może przyczynić się do rozwoju nowoczesnych branż przemysłu energetycznego w kraju oraz stworzenia wysoko płatnych miejsc pracy. Według szacunków już teraz około 300 polskich firm posiada kompetencje niezbędne do udziału w projektach offshore.

Dyskusja na temat przyszłości sektora morskiej energetyki wiatrowej będzie kontynuowana podczas 20. Konferencji PSEW, która odbędzie się 10–12 czerwca w Świnoujściu. Spotkanie ma na celu wypracowanie wspólnej strategii działania między przedstawicielami rządu a branżą energetyczną. Strategia ta ma być podstawą dla Rady Ministrów do przyjęcia krajowego programu rozwoju przemysłu offshore wind, który – jak podkreślają jej autorzy – może stać się jednym z kluczowych elementów polskiej transformacji energetycznej i przemysłowej.

Przedstawiona koncepcja wpisuje się w rządową narrację o wzmacnianiu polskiego kapitału i przemysłu. Sektor wiatrowy deklaruje gotowość do współpracy i podkreśla, że Polska ma potencjał, by stać się regionalnym liderem w produkcji komponentów oraz usług dla morskich farm wiatrowych.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Repolonizacja? Cofnięcie sprzedaży lotosu saudom-mordercom? A może nacjonalizacja?

Udają repolonizację na potrzeby kampanii dla Trzaskowskiego a ich elektorat strzela ludziom w okna gdy ktoś ma inne poglądy niż PO.

@123, w moim mieście tylko plakaty Trzaskowskiego są niszczone, to dużo mówi o elektoracie bezpośredniego rywala

Lol@ Nie porównuj niszczenia plakatów do strzelania z broni. Już jeden zabił kiedyś człowieka w siedzibie pis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne