REKLAMA
 
REKLAMA

Kraje bałtyckie i Niemcy planują budowę morskiego interkonektora

Kraje bałtyckie i Niemcy planują budowę morskiego interkonektora
fot. Ministerstwo Energii Litwy

Projekt morskiego połączenia elektroenergetycznego między krajami bałtyckimi a Niemcami przedstawiono podczas kwietniowego spotkania europejskiej branży energetyki wiatrowej. Koncepcję uzgodnili wspólnie operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Litwy, Łotwy i Niemiec.

Coroczne spotkanie Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wind Europe 2025 w tym roku odbyło się w Kopenhadze w Danii. Uczestniczył w nim również litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas, który spotkał się tam z Kasparsem Melnisem, ministrem klimatu i energii Republiki Łotewskiej, oraz Volkerem Oschmannem, dyrektorem generalnym ds. energii elektrycznej w niemieckim Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Działań Klimatycznych. Wspólnie zaprezentowali planowany projekt morskiego połączenia elektroenergetycznego między krajami bałtyckimi a Niemcami.

Koncepcję projektu hybrydowego interkonektora uzgodnili operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Litwy (Litgrid), Łotwy (Augstsprieguma tīkls) i Niemiec (50Hertz) przy wsparciu odpowiednich ministerstw. Zrobili już także pierwszy krok w kierunku realizacji projektu, tj. przygotowali jego ocenę społeczno-ekonomiczną w celu włączenia projektu do planów rozwoju europejskiej sieci energetycznej.

REKLAMA

Długość i moc morskiego interkonektora

Koncepcja projektu przewiduje budowę między krajami bałtyckimi a Niemcami hybrydowego morskiego połączenia międzysystemowego o długości około 600 km i mocy 2 GW. Punkt połączenia w krajach bałtyckich mógłby znajdować się na granicy z Litwą lub Łotwą. Dokładne jego położenie ma być określone po przeprowadzeniu szczegółowych badań technicznych.

Litewskie Ministerstwo Energii podaje, że projekt mógłby zostać ukończony do 2035-2037 r. Podkreśla, że morski interkonektor zwiększyłby niezawodność dostaw energii elektrycznej na Litwie, Łotwie i w Niemczech oraz otworzyłby nowe możliwości dla krajów bałtyckich w zakresie rozwoju projektów energii odnawialnej na morzu i na lądzie.

Litwa postrzega ten morski interkonektor elektroenergetyczny jako jeden z kluczowych projektów mających na celu rozszerzenie integracji naszych rynków i promowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii, dlatego poświęcimy pełną uwagę temu projektowi i pracom przygotowawczym – powiedział litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas.

REKLAMA

Wniosek o włączenie do TYNDP

Operatorzy systemów przesyłowych Litwy, Łotwy i Niemiec zamierzają w maju złożyć wspólny wniosek o włączenie projektu do Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci 2026 (Ten-Year Network Development Plan, TYNDP) Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Dzięki temu ENTSO-E przeprowadzi szczegółową analizę społeczno-ekonomiczną projektu w ramach procesu TYNDP i oceni potencjalne korzyści płynące z projektu.

W ramach TYNDP odbywa się przegląd europejskiej infrastruktury energetycznej i jej przyszłych zmian oraz mapowana jest zintegrowana sieć zgodnie z różnymi scenariuszami rozwoju. W ramach TYNDP 2024 oceniono 177 projektów przesyłowych i 33 projekty magazynowania energii. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie ENTSO-E (w języku angielskim).

 

 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne