REKLAMA
 
REKLAMA

Gdańska uczelnia wykształci specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Gdańska uczelnia wykształci specjalistów morskiej energetyki wiatrowej
Fot. Gramwzielone.pl/Midjourney

Politechnika Gdańska, we współpracy z siedmioma uczelniami z Europy, uruchamia nowe, modułowe studia w branży offshore. Program o nazwie DigiWind został zaprojektowany z myślą o kształceniu specjalistów na potrzeby rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej. 

Studia DigiWind opierają się na technologiach cyfrowych i umożliwią studentom udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów z czołowych europejskich uczelni, m.in. z Danii, Niderlandów i Norwegii. Program oferuje kształcenie w zakresie inżynierii wiatrowej, cyfryzacji, systemów energetycznych, sztucznej inteligencji, analizy danych i cyberbezpieczeństwa.

Rekrutacja do programu zaplanowana jest na maj 2025 r.

REKLAMA

Inwestycje offshore w Polsce

Rozwój sektora offshore w Polsce nabiera tempa. Pierwsze morskie farmy wiatrowe mają zostać przyłączone do krajowego systemu energetycznego pod koniec 2025 r. Wkrótce rozpocznie się realizacja strategicznych inwestycji, m.in. budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię. W Łebie symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję, która ma objąć nowoczesne centrum operacyjne, infrastrukturę logistyczną oraz magazyny części zamiennych. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: W Łebie ruszyła budowa bazy dla morskich farm wiatrowych.

Z kolei w Świnoujściu powstaje pierwszy w Polsce terminal instalacyjny offshore. Zgodnie z założeniami terminal posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, będzie także zapleczem dla jednostek instalacyjnych i serwisowych. Później będzie wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji.

Baltic Power będzie pierwszą farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Realizują ją wspólnie Orlen (51 proc. udziałów) oraz kanadyjski Northland Power (49 proc.). Farma powstaje w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Niedawno informowaliśmy, że budowa Baltic Power na morzu już ruszyła i osadzono pierwsze monopale.

REKLAMA

Potrzebni specjaliści od morskich farm wiatrowych

Intensywny rozwój branży generuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii, logistyki i zarządzania projektami. Studia DigiWind, jak podkreślają organizatorzy, zostały opracowane w odpowiedzi na realne potrzeby przemysłu. Oferują elastyczne formy nauki oraz możliwość zdobycia praktycznych kompetencji dostosowanych do oczekiwań pracodawców.

Program zakłada integrację teorii z praktyką oraz dostęp do zajęć prowadzonych przez renomowane uczelnie europejskie. Pozwoli to podnieść jakość kształcenia i przygotować absolwentów do pracy w sektorze przyszłości.

Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wspieranie transformacji energetycznej kraju, ale również budowanie zaplecza kadrowego dla morskiej energetyki wiatrowej oraz stymulowanie wzrostu gospodarczego w regionach nadmorskich. Projekt wpisuje się w szerszą strategię Unii Europejskiej dotyczącą zrównoważonego rozwoju i zwiększenia niezależności energetycznej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zgodnie z założeniami terminal w Świnoujściu miał być gotowy ponad rok temu. Niestety poprzedni rząd zawalił sprawę dobierając do budowy i nadzoru niekompetentnych ludzi, przez co termin zakończenia budowy przesunął się o niemal rok i finalnie zdecydowano, że portem instalacyjnym dla Baltic Power będzie port Roenne na duńskiej wyspie Bornholm.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne