Polska firma zbuduje i uruchomi morską stację dla farmy wiatrowej BC-Wind

Spółka Ocean Winds rozwijająca farmę wiatrową na polskim Bałtyku wybrała firmę odpowiedzialną za budowę morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu. Jak podaje, jest to pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w ramach Tier 1.
Ocean Winds – spółka joint venture (50/50) utworzona przez portugalski EDP Renewables i francuskie Engie – rozwija na polskim Bałtyku projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Będzie ona zlokalizowana około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Planowana moc farmy to 390 MW, zajmie ona powierzchnię prawie 91 km2.
Za projektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) dla projektu BC-Wind odpowiedzialna będzie spółka Crist Offshore. OceanWinds podkreśla, że jako pierwsze spośród deweloperów morskich farmy wiatrowych w Polsce wybrało polskiego dostawcę kluczowej infrastruktury tzw. Tier 1 dla swojej inwestycji.
– Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość Crist Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii – powiedział Dan Finch, Country Manager na Polskę w Ocean Winds.

Kluczowa rola morskich stacji elektroenergetycznych
Zakontraktowana z Crist Offshore morska stacja elektroenergetyczna powstanie w Gdyni, obecnie jest w fazie projektowania. Stacja zostanie wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne na potrzeby projektu; ma ważyć około 2 tys. ton.
– Współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem naszej konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonujemy, wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu aż po dostarczenie gotowego produktu – podkreślił Bogusz Pniewski, członek zarządu Crist Offshore.
Morskie stacje elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze morskich farm wiatrowych – energia wytwarzana przez turbiny na morzu trafia właśnie do takich podstacji, gdzie jest przekształcana i przesyłana na ląd. W ramach projektu BC-Wind energia produkowana przez turbiny będzie transportowana wewnętrzną siecią kablową do stacji na Morzu Bałtyckim, a następnie eksportowana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.
Ukończenie budowy morskiej stacji OSS planowane jest na połowę 2027 r. Ocean Winds podaje, że inwestycja zapewni zatrudnienie ponad 400 specjalistom.
Stacja OSS dla Baltic Power
Dużym udziałem polskich firm (tzw. local content) w w całym cyklu pracy budowanej farmy wiatrowej na Bałtyku chwaliła się także spółka celowa Baltic Power, rozwijająca projekt morskiej farmy wiatrowej o takiej samej nazwie. To wspólna inwestycja Orlenu i kanadyjskiego Northland Power. Według dewelopera local content projektu ustalono na poziomie ponad 20 proc.
Stacje elektroenergetyczne dla Baltic Power powstawały w Gdańsku i Gdyni, a dźwigi stacji morskiej – w Kluczborku. W styczniu br. Grupa Przemysłowa Baltic zaprezentowała na gdyńskim nabrzeżu kompletne stacje, gotowe do załadunku na specjalistyczną barkę.
Inne istotne komponenty inwestycji powstające w Polsce to m.in. produkowane w Szczecinie elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych. Z kolei komponenty fundamentów turbin dla Baltic Power powstają w zakładach w: Żarach, Łęknicy, Niemodlinie i Czarnej Białostockiej. Z kolei produkcja kabli morskich i lądowych odbywa się w fabryce w Bydgoszczy. Krajowe firmy mają odpowiadać także m.in. za prace budowlane przy bazie serwisowej w Porcie Łeba i lądowej stacji odbiorczej w Choczewie.
Ostatnio morska farma wiatrowa Baltic Power uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. W lutym br. ruszyła budowa morskiej części inwestycji.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.