PGE Baltica wkrótce rozpocznie budowę bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

PGE Baltica, spółka należąca do Grupy PGE, podpisała umowę na budowę nowoczesnej bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prace mają ruszyć jeszcze tej wiosny, a ich zakończenie przewidziano na czwarty kwartał 2026 r.
Za przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie prawomocnych pozwoleń na użytkowanie obiektu odpowiada generalny wykonawca – Korporacja Budowlana Doraco.
Baza operacyjno-serwisowa powstanie w zachodniej części portu w Ustce, na terenie o powierzchni ponad 2,3 ha, gdzie wcześniej działała przetwórnia ryb „Korab”. Kompleks będzie się składał z budynku administracyjno-socjalnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża. Przewidziano także wewnętrzny parking oraz tereny zielone o powierzchni około 5,5 tys. m2.
Z Portu Ustka obsługiwane będą morskie farmy wiatrowe Baltica rozwijane przez PGE. Port będzie miejscem startu statków CTV transportujących załogę oraz części zamienne do morskich wiatraków.
Kluczowa rola w transformacji energetycznej
Baza operacyjno-serwisowa w Ustce będzie miała kluczowe znaczenie dla eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Stanie się centralnym punktem zarządzania energią pochodzącą z morskich farm wiatrowych, takich jak Baltica 2, którą PGE buduje wraz z duńską firmą Ørsted.
MFW Baltica 2 ma zostać oddana do użytku w 2027 r. Port w Ustce nie tylko będzie pełnić funkcję serwisową, ale też będzie zapleczem dla budowy farmy wiatrowej, wspierając logistykę i transport pracowników na plac budowy.
Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił znaczenie inwestycji jako istotnego elementu strategii rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Zaznaczył również, że utrzymanie stuprocentowego udziału krajowych wykonawców w projekcie jest priorytetem dla PGE.
Radosław Jarosiewicz, wiceprezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco, wskazał na wieloletnie doświadczenie firmy w realizacji projektów hydrotechnicznych i podkreślił, że zaangażowanie polskich firm w roli podwykonawców przyczynia się do rozwoju krajowej branży offshore.
Morska farma wiatrowa Baltica
Grupa PGE zamierza do 2030 r. wybudować morską farmę wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej 2,5 GW. Spółka realizuje ją we współpracy z Østed w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Po 2030 r. PGE planuje zakończyć kolejną morską farmę wiatrową – Baltica 1 o mocy około 0,9 GW.
Baltica 2 powstanie pomiędzy Ustką a Choczewem. Morska farma wiatrowa będzie się składać ze 107 turbin o jednostkowej mocy 14 MW, które dostarczy Siemens Gamesa. Pod koniec października 2024 r. spółka poinformowała, że rozwijana od 11 lat morska farma wiatrowa Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do etapu realizacji. Wcześniej inwestycja uzyskała komplet pozwoleń.
PGE Baltica oraz jej partnerzy planują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku grupa będzie mogła do 2040 r. wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z obecnie rozwijanymi projektami ma w planach zainstalowanie ponad 7 GW mocy w offshore.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.