Przejęcie ogromnej hybrydowej elektrowni OZE na Litwie

Spółka Ignitis Renewables, należąca do litewskiej Grupy Ignitis, podpisała umowę nabycia projektu hybrydowej elektrowni OZE na Litwie. Połączy ona energetykę wiatrową z fotowoltaiką i magazynami energii.
Umowa zawarta przez Ignitis Renewables dotyczy nabycia 100% udziałów w Nord Wind Park. Jest to projekt energii odnawialnej realizowany w okręgu Pasvalys na Litwie. Na hybrydową elektrownię złożą się wielkoskalowe instalacje OZE: farma wiatrowa o mocy 200 MW, farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW i bateryjny system magazynowania energii o parametrach 20 MW/80 MWh.
– Zwiększamy inwestycje, aby osiągnąć nasz długoterminowy cel 4-5 GW zielonych mocy zainstalowanych do 2030 r. Koncentrujemy się na technologiach, które mogą zapewnić w 100% zielony i bezpieczny ekosystem energetyczny – mówi Giedrius Meškelė, dyrektor ds. energii odnawialnej na Litwie w Ignitis Renewables.
Ignitis Renewables podaje, że projekt ma zostać przyłączony do sieci „w najbliższej przyszłości”. W komunikacie nie podano, od kogo spółka kupuje projekt Nord Wind Park i jaka jest wartość transakcji.
Ochrona ptaków przed wiatrakami na największej farmie w krajach bałtyckich
Pod koniec 2024 r. litewska spółka informowała, że jako pierwsza na Litwie zainstaluje zaawansowane systemy monitorowania ptaków firmy ProTecBird. Ma on wykrywać ptaki lecące w kierunku turbin wiatrowych w czasie rzeczywistym i powodować zatrzymanie turbin, co uchroni ptaki przed potencjalnymi kolizjami.
System ochrony ptaków instalowany jest na farmie wiatrowej Kelmė – największej w krajach bałtyckich, z 44 turbinami wiatrowymi o łącznej mocy 300 MW. Jak podawał deweloper, na farmie wiatrowej znajdą się 84 urządzenia ochrony ptaków zainstalowane na 28 turbinach, 10 m nad ziemią.
System niemieckiego start-upu ProTecBird wykorzystuje kamery o wysokiej rozdzielczości i sztuczną inteligencję (AI) do wykrywania i identyfikowania ptaków, w tym ich prędkości lotu, ścieżki i wysokości. Kiedy ptaki wlatują do strefy 300-600 m, turbiny wiatrowe mogą zostać zatrzymane w ciągu 30 s. System został opracowany we współpracy z Rheinmetall Electronics. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku firmy ogłosiły sukces projektu demonstracyjnego. Więcej na ten temat w artykule: Wojskowy system wykrywania pomoże chronić ptaki przed turbinami wiatrowymi.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.