Szwedzi zbudują morską farmę wiatrową u wybrzeży Niemiec

Szwedzki koncern Vattenfall podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na niemieckim Morzu Północnym. W momencie uruchomienia ma to być największy tego typu obiekt w niemieckim systemie elektroenergetycznym.
Vattenfall rozwija projekt morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2 na Morzu Północnym. Energia wytwarzana przez turbiny dostarczana będzie na potrzeby koncernu BASF.
Deweloper podaje, że budowa instalacji rozpocznie się w 2026 r. Morski klaster Nordlicht ma być największym takim projektem w Niemczech w chwili osiągnięcia operacyjności. Planowana moc Nordlicht 1 wynosi około 980 MW, z kolei Nordlicht 2 osiągnąć ma około 630 MW. Łącznie klaster Nordlicht będzie miał zatem moc netto ponad 1,6 GW.
Farmy wiatrowe budowane będą 85 km na północ od wyspy Borkum. Mają zacząć produkcję energii w 2028 r. Według oczekiwań wolumen wytwarzanej energii wyniesie około 6 TWh rocznie.
Udział BASF w projekcie
Vattenfall postanowił również odkupić udziały w morskim klastrze Nordlicht, które w 2024 r. nabył koncern chemiczny BASF. Jednocześnie BASF zapewnił sobie dostęp do długoterminowych dostaw odnawialnej energii elektrycznej z projektu.
W ramach działań Vattenfalla na rzecz zrównoważonego rozwoju obie farmy wiatrowe mają być wyposażone w wieże turbin wiatrowych wykonane częściowo ze stali niskoemisyjnej.
Ostateczna decyzja inwestycyjna dla morskiej farmy wiatrowej Nordlicht 2 została podjęta warunkowo, jest zależna od otrzymania niezbędnych pozwoleń.
Morskie farmy wiatrowe w Niemczech
Niewiele mniejszą od projektu Nordlicht 1 morską farmą wiatrową w Niemczech będzie projekt Borkum Riffgrund 3, rozwijany przez duński Orsted. Moc zainstalowana tej famy wiatrowej wynieść ma 913 MW. Składać się będzie z 83 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 11 MW. Zakończenie inwestycji zaplanowano już na rok 2025. Instalacja turbin ruszyła w połowie ubiegłego roku.
Pod koniec 2023 r. duński deweloper uzyskał kredyt m.in. na budowę Borkum Riffgrund 3 od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Więcej na ten temat w artykule: 400 mln euro na morskie farmy wiatrowe w Niemczech i Polsce.
Swoje projekty na niemieckich morzach rozwija także koncern RWE, który w ubiegłym roku połączył siły z francuskim TotalEnergies. Francuzi podpisali umowę nabycia 50 proc. udziałów w dwóch morskich projektach wiatrowych RWE. Chodzi o inwestycje planowane na Morzu Północnym, na północny zachód od wyspy Borkum. Każda z farm ma osiągnąć moc aż 2 GW. Więcej informacji o tym projekcie w artykule: TotalEnergies kupuje udziały w morskich projektach wiatrowych RWE.
Kilka miesięcy temu zakończyła się instalacja turbin na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, rozwijanej na niemieckiej części Morza Bałtyckiego przez hiszpańską Iberdrolę i arabski Masdar. Farma jest już podłączona do sieci, a jej moc wynosi 476 MW. Składa się 50 turbin Vestasa o jednostkowej mocy 9,53 MW. Więcej o tym projekcie w artykule: Farma wiatrowa na Bałtyku z zainstalowanym kompletem 50 turbin.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.