Spółka z NewConnect inwestuje w pionowe turbiny wiatrowe

Spółka z NewConnect inwestuje w pionowe turbiny wiatrowe
Sky Energy Turbines

Notowana na giełdzie NewConnect spółka Ecnology zainwestowała w polskiego producenta małych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. Podstawowym produktem spółki jest autorski optymalizator parametrów energii elektrycznej.

Mająca siedzibę w Jabłonnie spółka Ecnology poinformowała o zawarciu umowy inwestycyjnej z firmą Sky Energy Turbines P.S.A., która rozwija autorską technologię pionowych turbin wiatrowych (VAWT) z rozwiązaniem o nazwie RotoBooster. Ecnology nabędzie akcje tej spółki o wartości 700 tys. zł, ponadto strony umowy określiły możliwość następnych inwestycji o wartości 500 tys. zł, z zastrzeżeniem, że całkowita ilość obejmowanych akcji nie przekroczy 24,9%.

W ramach umowy Ecnology zobowiązało się do przekazania Sky Energy Turbines P.S.A. oprogramowania Ecnology Energy Monitoring System, służącego do monitoringu i analizy pracy turbin wiatrowych. Natomiast Ecnology otrzyma prawo pierwokupu turbin produkowanych przez Sky Energy Turbines oraz określone umową uprawnienia korporacyjne w spółce Sky Energy Turbines.

REKLAMA

System efektywny przy niskich prędkościach wiatru

Sky Energy Turbines zapewnia, że dzięki zastosowaniu technologii RotoBooster turbiny wiatrowe mogą pracować już przy prędkości wiatru wynoszącej 0,8 m/s, a efektywna produkcja energii ma być realizowana w zakresie prędkości wiatru od 1,5 m/s do ponad 20 m/s. Zastosowane rozwiązania miały wyeliminować potrzebę stosowania mechanicznych hamulców, co zwiększa trwałość oraz niezawodność turbiny.

Jak wylicza polski producent, turbina wiatrowa o nominalnej mocy 1,1 MW, o wysokości około 35-40 m i średnicy około 8 m, przy średniej rocznej prędkości wiatru wynoszącej 5 m/s na wysokości 10 m nad poziomem gruntu może generować około 2,4 GWh energii rocznie. To stanowi około 25% wydajności obliczonej na podstawie mocy nominalnej.

Sky Energy Turbines wylicza, że na jednym hektarze można postawić pięć turbin, które mogą produkować około 12 GWh energii rocznie.

Optymalizator parametrów energii elektrycznej

Podstawowym produktem Ecnology do tej pory był optymalizator parametrów energii elektrycznej o nazwie Watt Optimizer Analytics. Urządzenie ma wykorzystywać technologie analizy danych i automatyzacji, monitorując zużycie energii, identyfikując źródła nadmiernego poboru prądu oraz optymalizując działanie urządzeń elektrycznych.

Ecnology podkreśla, że przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej regulują napięcie energii elektrycznej w sieci jako 230 V o tolerancji +/- 10%.; natomiast urządzenia elektryczne projektowane są w taki sposób, aby mogły optymalnie pracować w zakresie od 207 V do 253 V. W praktyce oznacza to, że za wahania poziomu napięcia, które powodują nadmierne zużycie energii elektrycznej, płacą odbiorcy końcowi.

Technologia Ecnology ma optymalizować parametry prądu w sieciach elektrycznych, co generuje efekt szacowany przez Ecnology na 8-12% oszczędności na rachunkach za prąd oraz zapewnia dłuższą żywotność wykorzystywanego sprzętu. Urządzenia o nazwie Smart Optimizer ECOD wyposażone są w moduł rejestracji parametrów prądu oraz generowanych oszczędności wyrażonych w kilowatogodzinach i kilogramach CO2. Firma zapewnia, że średni czas zwrotu z inwestycji w jej technologię to 3-4 lata.

REKLAMA

 

Optymalizator parametrów energii elektrycznej o nazwie Watt Optimizer Analytics
Optymalizator parametrów energii elektrycznej o nazwie Watt Optimizer Analytics. Fot. Ecnology

Spółka podaje, że konkurencyjne optymalizatory napięcia obniżają napięcie, ale generują straty energii związane z tym przekształceniem, co w konsekwencji niweluje oszczędności, natomiast urządzenia Ecnology mają minimalizować straty do poziomu 0,3% przekształcanej energii. Pierwszym obszarem wdrażania technologii był rynek azjatycki. Optymalizatory wykorzystała sieć Domino’s Pizza Singapur. To wdrożenie miało potwierdzić oszczędności na poziomie 10%.

Sieć dystrybucji

Ecnology zamierza budować struktury sprzedażowe na rynkach zewnętrznych poprzez tworzenie lokalnych podmiotów dystrybucyjnych. Pierwszym krokiem w tym kierunku było podpisanie umów z dystrybutorami w Ecnology Electronics trading L.L.C (Dubai) oraz Ecnology Sweden (Szwecja). W najbliższej przyszłości Ecnology ma przejąć pakiety kontrolne w obu podmiotach.

Spółka zamierza dystrybuować swoje rozwiązania, wykorzystując sprzedaż bezpośrednią, leasing producencki, wynajem długoterminowy oraz dystrybucję w modelu ESCO.

Na początku tego roku Ecnology zawarło umowę o współpracy z operatorem sieci Plus. Jej efektem ma być rozpoczęcie dystrybucji optymalizatorów Watt Optimizer Analytics wraz ze specjalną aplikacją IoT za pośrednictwem sieci sprzedaży Polkomtela.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.