Certyfikat DNV dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Wydawane przez DNV certyfikaty zgodności są wymagane przez polskie prawo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Pierwszą instalacją wiatrową powstającą na polskim Bałtyku, która uzyskała takie certyfikaty, jest Baltic Power.
Wspólna inwestycja Orlenu i kanadyjskiego Northland Power – morska farma wiatrowa Baltic Power – uzyskała pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności projektu dla turbin i morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. Deweloperzy podkreślają, że jest to osiągnięcie nie tylko dla samego projektu, ale i całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Certyfikaty DNV, wymagane przez polskie ustawodawstwo, gwarantują zgodność inwestycji z regulacjami i wymogami technicznymi. Inwestorzy na podstawie przepisów ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych są zobowiązani do dostarczenia certyfikatów potwierdzających zgodność projektu budowlanego z normami prawa krajowego i normami technicznymi dla morskiej farmy i towarzyszącej jej infrastruktury.
Cel: ograniczone ryzyko
Celem certyfikacji projektu jest ograniczenie ryzyka na jego różnych etapach. Certyfikaty mają dostarczyć zainteresowanym stronom dowodów na to, że farma wiatrowa została zaprojektowana, zbudowana i działa bezpiecznie, zgodnie wytycznymi regulatora. Bez takich dokumentów farma nie może rozpocząć eksploatacji.
Jak przypomina właściciel Baltic Power, budowa morskiej farmy obejmuje nie tylko widoczne gołym okiem prace budowlane na morzu, ale też prace administracyjne.
– Uzyskana certyfikacja zgodności projektowej dla pakietów turbin i morskich stacji jest efektem wielomiesięcznych prac obszarów inżynieryjnego oraz zgód i pozwoleń Baltic Power. To osiągnięcie ma wymiar nie tylko czysto administracyjny – jesteśmy pierwszym projektem morskich farm wiatrowych w Polsce, któremu udało się uzyskać takie certyfikaty, przecierając szlak dla kolejnych inwestycji – komentuje Jens Poulsen, dyrektor projektu i członek zarządu Baltic Power.
Oczekiwanie na prace morskie
DNV to niezależna organizacja certyfikująca autoryzowana przez polskie Ministerstwo Infrastruktury. Wydawane przez nią certyfikaty zgodności projektowej gwarantują, że projekty konstrukcyjne turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych są zgodne z międzynarodowymi kodeksami i normami oraz odpowiednie do pracy w lokalnych warunkach przez cały okres eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.
Certyfikaty DNV dla Baltic Power zostały wydane przed rozpoczęciem prac instalacyjnych na morzu obejmujących instalacje monopali fundamentów. Niedawno deweloper informował, że na morski teren inwestycji już trafiły elementy fundamentów turbin.
– Kontynuujemy współpracę z DNV przy ocenie zgodności projektu w fazie budowy, podczas której DNV będzie towarzyszyć produkcji, instalacji i rozruchowi morskiej farmy wiatrowej, by zweryfikować, czy prace są prowadzone zgodnie z wymogami prawa. Dowody zgodności zostaną udokumentowane w certyfikacie dopuszczenia do eksploatacji, którego spodziewamy się w 2026 r., oraz w całościowym certyfikacie projektu po zakończeniu etapu budowy morskiej farmy wiatrowej – mówi Bennet Moeller, kierownik pakietu Engineering Design w Baltic Power.
Baltic Power
Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu w Polsce. Jako pierwszy osiągnął fazę budowy.
W 2023 r. projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Także od 2023 r. trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 r. wystartowały prace instalacyjne na morzu.
Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 r. i będzie to wówczas pierwsza operująca na polskim Bałtyku morska farma wiatrowa. Instalacja ma wytwarzać w ciągu roku około 4 TWh energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.