Wiadomo, kto zbuduje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Wiadomo, kto zbuduje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych Bałtyk
fot. Equinor

Baza serwisowa dla realizowanych przez Polenergię i Equinor morskich farm wiatrowych powstanie w Łebie. Inwestorzy wybrali jej wykonawcę. 

Budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie jest kluczowa dla funkcjonowania powstających na Morzu Bałtyckim morskich farm wiatrowych (MFW) Bałtyk 2 i 3. Znajdzie w niej zatrudnienie kilkudziesięciu specjalistów. Polenergia i Equinor zapewniają, że ich celem jest, by najwięcej zatrudnionych pochodziło z lokalnego rynku pracy.

Na wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej w Łebie wybrana została polska firma Erbud.

REKLAMA

Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce, podkreśla, że baza w Łebie przez kilkadziesiąt lat będzie centrum obsługi i serwisowania farm wiatrowych na Bałtyku.

Jednocześnie przedsięwzięcie to stworzy szanse na rozwój miasta i regionu oraz istotnie zwiększy możliwość znalezienia atrakcyjnego, stabilnego miejsca zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Cieszę się, że to polska firma będzie odpowiedzialna za budowę tego ważnego elementu infrastruktury farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk.

Baza serwisowa gotowa w przyszłym roku

Erbud w ramach zadania zleconego przez inwestorów MFW Bałtyk wybuduje na zrewitalizowanym terenie portowym: nowoczesną przestrzeń biurową, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Prace przygotowawcze na terenie przyszłej bazy ruszyły na przełomie roku 2024 i 2025. Budowa obiektów według harmonogramu rozpocznie się w marcu 2025 r., a ich oddanie do użytku nastąpi w połowie 2026 r.

Baza operacyjno-serwisowa w Łebie ma być obiektem efektywny energetycznie. Budynki zasilane będą częściowo energią odnawialną z własnych paneli fotowoltaicznych, a ciepło w pomieszczeniach ma być wytwarzane z zastosowaniem pomp ciepła. Dodatkowo budynki zostaną wyposażone w systemy rekuperacji oraz zbierania i wykorzystania wody deszczowej.

Miejsce dla 4 statków

Baza w Łebie powstaje na działce obejmującej 1,5 ha i będzie ją można sukcesywnie rozbudowywać w okresie 30-letniej eksploatacji morskich farm wiatrowych. Jak podają deweloperzy, na nabrzeżu o długości 140 m będzie można przyjąć jednocześnie do 4 statków transportujących pracowników (tzw. CTV) do obsługi farm wiatrowych.

Niskokondygnacyjne budynki obejmą magazyn i część biurową liczące po 1 tys. m2 (z możliwością rozbudowy). Projekt bazy zakłada wykorzystanie regionalnie występującego drewna sosnowego lub świerkowego oraz współpracę z lokalnymi dostawcami i wykonawcami konstrukcji drewnianych. Jak najwięcej spośród nowych materiałów wykorzystanych w budowie ma spełniać parametry pozwalające na ich ponowne użycie w przyszłości.

Rozwój regionu

Deweloperzy MFW Bałtyk podkreślają, że dzięki planowanym inwestycjom Łeba może stać się jednym z centrów operacyjnych dla nowo powstającego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Potrzeby w zakresie zaopatrzenia dadzą nowe możliwości współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw.

REKLAMA

Poza budowaną bazą operacyjno-serwisową w Łebie znajduje się też centrum informacji o MFW Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny dotyczący morskiej energetyki wiatrowej.

MFW Bałtyk – przygotowania do budowy

Equinor i Polenergia rozwijają na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, których łączna moc wynieść ma do 3 GW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – o łącznej mocy 1440 MW – powstają w ramach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

MFW Bałtyk 2 i 3 zlokalizowane są w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 22-37 km od linii brzegowej. Pierwszę energię mają dostarczyć do sieci w 2027 r., komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

Niedawno Polenergia i Equinor ruszyły z pracami przygotowawczymi w miejscu wyjścia na ląd kabli eksportujących prąd z MFW Bałtyk 2 i 3 (tzw. landfallu). Celem tych prac jest przygotowanie terenu pod wykonanie horyzontalnego przewiertu kierunkowego pod dnem morza, plażą i wydmami.

W ubiegłym tygodniu natomiast deweloperzy podpisali kontrakt dotyczący zabezpieczenia dna morskiego. Umowę regulującą kwestie zaopatrzenia, transportu i wykonania takiego zabezpieczenia – polegającego na precyzyjnym umieszczeniu na dnie morskim narzutów kamiennych w celu ochrony kabli i fundamentów – zawarto z holenderską firmą Van Oord.

Realizacja umowy pozwoli zabezpieczyć fundamenty turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych oraz trasy kabli wewnętrznych i tych łączących farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 z polską siecią elektroenergetyczną na odcinku morskim. Zabezpieczy to infrastrukturę podwodną przed procesami erozyjnymi oraz ma na celu zapobieganie uszkodzeniom kabli – wyjaśniał Michał Jerzy Kołodziejczyk.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.