Duża farma wiatrowa powstanie koło Lwowa

To kolejna duża inwestycja wiatrowa ogłoszona w ostatnim czasie w Ukrainie. Farma wiatrowa powstanie niedaleko Lwowa.
Bank Oschadbank oraz ukraiński deweloper odnawialnych źródeł energii Eco-Optima podpisali umowę finansowania farmy wiatrowej Sokal mającej powstać koło Lwowa. Oschadbank przyzna tej inwestycji kredyt w wysokości 40 mln euro. Ponadto umowa obejmuje gwarancje kredytowe w wysokości do 23 mln euro od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Na inwestycję złoży się siedem elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 39,9 MW. Turbiny zapewni niemiecki Nordex. Farma wiatrowa ma dostarczać do ukraińskiej sieci elektroenergetycznej co roku około 122 GWh energii. Budowa farmy wiatrowej rozpoczęła się w zeszłym miesiącu. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.
Ukraiński portfel Eco-Optima
Eco-Optima to pierwsza prywatna firma w Ukrainie, która w 2012 r. otrzymała kredyt od EBOiR i zbudowała pierwszą farmę wiatrową w zachodniej Ukrainie. Aktualnie grupa posiada 18 elektrowni słonecznych i wiatrowych o łącznej mocy 216,8 MW, w tym 88,5 MW to moc farm wiatrowych.
Największa farma wiatrowa w portfelu Eko-Optima znajduje się w pobliżu miasta Truskawiec w obwodzie lwowskim. Farma wiatrowa o mocy 54,6 MW została zrealizowana kosztem 70 mln euro przez ukraińskiego dewelopera we współpracy z czeską firmą MND. Finansowanie zapewnił ukraiński bank JSC Ukreximbank.
W Ukrainie realizowane są również inne inwestycje w sektorze energetyki odnawialnej. Podczas ostatniego forum gospodarczego w Davos największa ukraińska firma energetyczna DTEK zawarła umowę na dostawę turbin wiatrowych dla ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie na południu Ukrainy, w pobliżu Mikołajowa.
Będzie to największa farma wiatrowa w tym kraju i jedna z największych lądowych farm wiatrowych w Europie. Więcej na ten temat w artykule: W Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Niedaleko strefy walk.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Niemcy wchodzą na Ukrainę przy wsparciu EBOiR. Jeżeli ich strategiczny sojusznik energetyczny: FR, utrzyma kontrolę nad Zaporozką Elektrownią Jądrową to mają Ukraińców w garści a przy okazji Polskę bo Ukraina nadwyżki energi elektrycznej sprzedawała w dobrych cenach do polski
Dtek firma ktora jest podejrzana o pranie pieniedzy. I bezczelnie korzysta z funduszy UE. A Akhmetov nie ma na to prawa. On jest oligarcha ktory powinien sam z kolegami oligarchami finansowac wojne a nie koruys6ac z naiwniakow na uachodzie co sprzefaja sie za kopiejki zeby zarobic cos lepszego wprowadzajac do sektora strategicznego Akhmetowa i jego bande.