Przewiert dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – ruszyły przygotowania
![Przewiert dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 - ruszyły przygotowania](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/Equinor-aspect-ratio-618-360-921x537.jpg)
Equinor i Polenergia rozpoczęły prace przygotowawcze w miejscu wyjścia na ląd kabli eksportujących prąd z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 (tzw. landfallu). Kable mają być wyprowadzone metodą bezwykopową, tj. w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla ludzi i środowiska.
Szykowany przewiert pozwoli poprowadzić kabel energetyczny i wyprowadzić moc generowaną przez morskie farmy wiatrowe. Miejsce styku części morskiej i lądowej znajduje się w Lędowie na zachód od Ustki.
Rozpoczęte prace mają na celu przygotowanie terenu pod wykonanie horyzontalnego przewiertu kierunkowego (HDD, ang. Horizontal Directional Drilling) pod dnem morza, plażą i wydmami. Kable eksportowe zostaną więc wyprowadzone z morza na ląd metodą bezwykopową, co ma wykluczyć negatywny wpływ na bezpieczeństwo środowiska i ludzi.
Prace nad samym przewiertem rozpoczną się w marcu i potrwają do września 2025 r.
– Obszar landfallu został wyznaczony po przeprowadzeniu złożonych badań inżynieryjnych i środowiskowych. Podczas badań brano pod uwagę szereg aspektów, w tym ekosystem, użytkowanie gruntów, cechy historyczne, a także techniczne możliwości wykonania przewiertu – wyjaśnia Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w spółce Equinor Polska.
Cztery linie kablowe
Kable mają wychodzić na ląd w odległości około 160 m od linii brzegowej, tuż za granicą pasa technicznego. Maksymalna długość jednego przewiertu to około 1,5 km, a maksymalna głębokość wyniesie około 40 m. Dla każdej z czterech linii kablowych zostanie wykonany jeden przewiert o średnicy około 900 mm.
– Wszystkie prace budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne utrudnienia. Okoliczna plaża będzie dostępna dla mieszkańców i turystów przez większość czasu, gdy będą prowadzone prace podziemne – zapewnia Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.
Deweloperzy wyjaśniają, że metoda HDD polega na wykonywaniu poziomych przewiertów kierunkowych na zaplanowanej głębokości z wykorzystaniem specjalnych głowic wiertniczych. Prace będą się składały z kilku etapów: wiercenia pilotażowego, poszerzenia otworów, zainstalowania specjalnej rury zabezpieczającej kabel, a dopiero w końcowym etapie – przeciągnięcia kabli przez tak przygotowany przepust. Głównym wykonawcą tej części inwestycji jest firma Hanab.
Morskie farmy Bałtyk 2 i 3
Rozpoczęcie wskazanych prac jest kolejnym krokiem przybliżającym budowę na morzu morskich farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Ich łączna moc ma wynieść 1440 MW. Instalacje znajdą się w odległości 37 i 22 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z tych morskich farm wiatrowych ma popłynąć do sieci w 2027 r., a komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od roku 2028.
Pod koniec stycznia br. Polenergia i Equinor otrzymały pierwszą dostawę kabli HV 220kV i EHV 400 kV do realizacji lądowej części projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prace projektowe, produkcję i dostawę kabli powierzono polskiej firmie Tele-Fonika Kable. Dostarczyła ona pierwsze 24 bębny o łącznym tonażu 310 ton.
W tym samym okresie deweloperzy podpisali umowę na badania podmorskie w ramach projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Odpowiadać będzie za to spółka DeepOcean. Umowa przewiduje przeprowadzenie geofizycznych badań dna morskiego w zakresie korytarzy eksportowych kabli. Jak informuje DeepOcean, do prac zaangażowany zostanie specjalny zdalnie sterowany pojazd pomiarowy (SROV) Edda Flora.
Ponadto zakres prac obejmuje badania w celu mapowania dna morskiego pod kątem potencjalnych niewybuchów (UXO). Tę część DeepOcean powierzy polskiej firmie Mewo jako podwykonawcy, która wykona zadanie za pomocą statku Amber Cecilia.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.