Pierwsze monopale osadzone. Ruszyła budowa Baltic Power na morzu
Zaczęła się budowa morskiej części Baltic Power, która będzie pierwszą na polskim Bałtyku morską farmą wiatrową. Na teren inwestycji trafiły elementy fundamentów turbin.
Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power przebiega zgodnie z planem. Zakładał on, że w styczniu zaczną się prace instalacyjne na morzu.
Realizująca projekt spółka Baltic Power poinformowała, że na farmie z sukcesem zainstalowano pierwsze monopale, czyli główne elementy fundamentów. Są to konstrukcje stalowe o długości do 100 m, masie do 1700 t i średnicy ponad 9 m. Monopale osadzane są w dnie morza przez pływający dźwig instalacyjny, który wbija je w dno na głębokości około 40 m.
Deweloper podaje, że w ubiegłym roku statek przeszedł modernizację – zwiększono jego moc udźwigu do 4500 t i wysokość do 125 m, żeby mógł obsługiwać instalacje fundamentów dla tak dużych turbin jak zaplanowane na Baltic Power (15 MW). Zmocowanie dwóch pierwszych monopali na Baltic Power to jego pierwsza misja po powiększeniu zdolności operacyjnych.
– Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac z satysfakcją ogłaszamy, że pierwsze fundamenty farmy Baltic Power zostały zainstalowane. Rok 2025 będzie przełomowy dla tego projektu. Setki naszych pracowników będzie prowadziło największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 r. po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlenu.
Morski plac budowy
Morski plac budowy farmy Baltic Power ma obszar około 130 km2. Docelowo znajdzie się tam 78 fundamentów dla turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych.
Oprócz dźwigu instalacyjnego na morskim placu budowy działa też równocześnie kilkanaście innych statków: jednostki wspierające, holowniki, statki do transportu personelu i sprzętu, jednostki do monitoringu środowiskowego oraz jednostki dozorowe. W dalszej kolejności na morzu zainstalowane zostaną elementy przejściowe łączące fundamenty z turbinami wiatrowymi, same turbiny, morskie stacje elektroenergetyczne i kable łączące je z turbinami, a także kable eksportujące wyprodukowaną energię na ląd.
Prace instalacyjne potrwają do 2026 r.
Równolegle powstaje lądowa infrastruktura farmy. W Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo trwa budowa lądowej stacji elektroenergetycznej, która ma przekazywać wyprodukowaną energię do operatora krajowego systemu. Zakończenie jest przewidywane na przełom 2025 i 2026 r. Ponadto w Lubiatowie zrealizowano 2 z 4 przewiertów sterowanych dla przyłączy kablowych, realizowanych pod ziemią, by chronić tereny wydm i plaż. W Łebie natomiast kończą się prace na budowie bazy serwisowej Baltic Power, która będzie obsługiwać farmę przez około 30 lat eksploatacji.
Rekompensaty dla rybaków
Morska farma wiatrowa Baltic Power w 2023 r. uzyskała finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Będzie to jedna z pierwszych na świecie farm wykorzystujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Moc farmy wyniesie 1,2 GW, instalacja ma wytwarzać w ciągu roku około 4 TWh energii elektrycznej.
Spółka Baltic Power wdrożyła Przejściowy System Rekompensat w celu zrekompensowania strat rybakom, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze farmy wiatrowej. Wnioski zaczęła przyjmować od listopada 2024 r. i już wypłaciła pierwsze środki w ramach programu. Ma on obowiązywać przez okres budowy farmy do czasu wprowadzenia ustawowych regulacji w tym zakresie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Myslalem ze sprzedawca pv osadzil sie pod monopolem haha