Obiecujące dane dla inwestycji wiatrowych w Niemczech

Obiecujące dane dla inwestycji wiatrowych w Niemczech
Unsplash

Ubiegły rok był w Niemczech rekordowy dla lądowej energetyki wiatrowej. Nigdy wcześniej sąsiedzi Polski nie wydali tak wielu pozwoleń na budowę nowych instalacji wiatrowych.

Niemieckie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (Bundesverband Windenergie, BWE) podsumowało rok 2024, który okazał się bardzo korzystny dla sektora wiatrowego. Łącznie zatwierdzono budowę 2405 nowych lądowych elektrowni wiatrowych o mocy 14 056 MW.

Ponad 3200 MW nowych mocy w 2024

W 2024 r. w Niemczech powstało 635 turbin wiatrowych o łącznej mocy 3251 MW mocy. Jest to nieco niższy przyrost niż rok wcześniej, a jednocześnie wynik poniżej prognozy stowarzyszeń branżowych, które szacowany go na około 4000 MW. Całkowita moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech wzrosła do około 63 460 MW.

REKLAMA

Rekordy w zakresie kontraktów i nowych licencji ilustrują silny wpływ reform z ostatnich lat. Energia wiatrowa w dalszym ciągu zwiększa swoją wiodącą rolę jako najważniejsze źródło energii w niemieckim koszyku energetycznym. Tym ważniejsze jest utrzymanie tego tempa na wysokim poziomie w nadchodzącym okresie legislacyjnym – podkreślił prezes BWE Bärbel Heidebroek.

Na rok 2025 stowarzyszenie prognozuje przyrost w lądowych farmach wiatrowych w Niemczech na poziomie 4800-5300 MW.

Większej skali inwestycji w kolejnych latach mogą sprzyjać dobre wyniki ostatnich aukcji dla energetyki wiatrowej. W aukcjach organizowanych w 2024 r. przez Federalną Agencję Sieci (Bundesnetzagentur) inwestorzy zakontraktowali sprzedaż energii z 1890 turbin wiatrowych o łącznej mocy 10 996 MW.

Nadal jest wiele do poprawy

BWE podkreśla, że dane za ubiegły rok są bezprecedensowe i doprowadzą do zauważalnego wzrostu mocy w niemieckiej energetyce wiatrowej w nadchodzących latach. Stowarzyszenie zauważa jednak, że potrzebne jest przyspieszenie procesów inwestycyjnych.

To znaczący krok we właściwym kierunku. Nowy rząd federalny musi utrzymać tę dynamikę. Ekspansja energetyki wiatrowej musi trwać nieprzerwanie, ponieważ zabezpiecza ona nasze dostawy energii, obniża koszty energii elektrycznej i tworzy miejsca pracy – podkreślił dr Dennis Rendschmidt, dyrektor zarządzający VDMA Power Systems.

Pomimo tych pozytywnych zmian nadal pozostaje wiele do nadrobienia, aby zmniejszyć lukę między faktyczną ekspansją a politycznymi celami. Tylko poprzez zdecydowane usuwanie przeszkód można szybko przekształcić pozwolenia i zatwierdzenia w zrealizowane projekty. Na przykład wymogi dotyczące transportu wielkogabarytowego i ciężkiego muszą zostać ujednolicone, infrastruktura transportowa zmodernizowana, a przyłączenia do sieci przyspieszone – dodał Rendschmidt.

Zadania dla nowego rządu

Prezes BWE jako krytyczny element systemu wskazał sieci elektroenergetyczne, które Niemcy muszą jak najszybciej dostosować do przyjęcia nowych mocy z elektrowni wiatrowych i nie tylko.

REKLAMA

Musi istnieć możliwość bardziej efektywnego i przede wszystkim inteligentnego wykorzystania istniejących mocy. Możliwość jednoczesnego podłączenia energii wiatrowej, fotowoltaiki i magazynowania w poszczególnych punktach przyłączenia do sieci musi zostać wprowadzona tak szybko, jak to możliwe. Celem jest elastyczna, wydajna i inteligentna sieć – wskazał Bärbel Heidebroek.

Dennis Rendschmidt z VDMA Power Systems zaznaczył jednocześnie, że producenci i dostawcy z europejskiego sektora wiatrowego są w stanie przygotować się na rosnący popyt.

Wymaga to przewidywalnego, równomiernie rozwijającego się rynku, z niezawodnymi warunkami ramowymi i równymi warunkami konkurencji. Unia Europejska musi zapewnić, że tworzy otoczenie rynkowe, które wyklucza nieuczciwą konkurencję lub podejmuje działania naprawcze, aby jej przeciwdziałać – powiedział Rendschmidt.

W obszarze cyberbezpieczeństwa należy również zapewnić, aby każdy pojedynczy system podłączony do sieci mógł być bezpiecznie obsługiwany przez cały okres jego eksploatacji. Nowy niemiecki rząd musi zatem pilnie przyspieszyć transpozycję dyrektywy NIS 2 do prawa krajowego – dodał dyrektor zarządzający VDMA Power Systems.

Brak postępu w repoweringu

Niemiecki sektor wiatrowy wskazuje ponadto na potencjał rozwoju nowych mocy, który tworzy repowering, czyli wymiana starych instalacji na nowe turbiny o znaczenie większych mocach.

Niestety odchodzący rząd federalny nie spełnił obietnicy złożonej w umowie koalicyjnej, aby ułatwić repowering. Oczekiwania wobec kolejnego rządu federalnego są wysokie – komentuje prezes BWE Bärbel Heidebroek.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.