Przeszkolą górników na turbinach wiatrowych. Za darmo
![Przeszkolą górników na turbinach wiatrowych. Za darmo](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/01/EDF-aspect-ratio-618-360.webp)
EDF Renewables Polska już wkrótce przeszkoli kolejną grupę pracowników kopalń, którzy chcą się przebranżowić. Chętni górnicy mogą zgłaszać się do nowej edycji bezpłatnych szkoleń na turbinach wiatrowych.
„Wiatr – kopalnia możliwości” to program uruchomiony przez spółkę EDF Renewables Polska. Skierowany jest do górników i innych pracowników odchodzących z sektora wydobywczego, którzy chcą zmienić branżę.
Program realizowany jest we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) obejmującą kopalnie, w których wyczerpały się złoża lub wydobycie przestało być uzasadnione ekonomicznie.
Uczestnicy szkoleń zdobywają umiejętności i wiedzę, które umożliwią im zmianę zawodu. Po szkoleniu mają mieć kompetencje w obsłudze i serwisowaniu instalacji wiatrowych na lądzie.
Nowy nabór na darmowe szkolenia
Kolejni zainteresowani mogą zgłaszać się do udziału w bezpłatnych szkoleniach. Czwarta tura bezpłatnych szkoleń dla górników przekwalifikowujących się do pracy przy turbinach wiatrowych rozpocznie się 3 lutego 2025 r. i potrwa trzy tygodnie. Rekrutacja trwa do 20 stycznia. Spotkanie informacyjne dla zainteresowanych szkoleniem odbędzie się 15 stycznia o godz. 10.00 w Budynku Biura Zarządu SRK SA w Bytomiu.
Dotychczas już trzy grupy górników, którzy zgłosili się podczas rekrutacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, przeszło szkolenia w ramach programu. Jak zapewniają organizatorzy, wszyscy otrzymali oferty pracy, a część podjęła zatrudnienie w obszarze zielonej energetyki.
Jak podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska, chętnych do udziału w finansowanych przez spółkę szkoleniach jest wielu. Zaznacza także, że odsetek górników, którzy po zdobyciu uprawniań techników turbin wiatrowych znajdują zatrudnienie w branży, jest bardzo wysoki.
Zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników
Przygotowywane przez EDF, SRK i firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy szkolenia pozwolą pracownikom sektora wydobywczego zdobyć nowe kompetencje, które będą pożądane przez rynek pracy w najbliższych latach. Zaplanowany na kilka lat program szkoleń ma przygotować górników, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
– Spółka Restrukturyzacji Kopalń odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji regionu. A to także transformacja zawodowa. W obliczu restrukturyzacji górnictwa pozyskane za sprawą takich szkoleń kompetencje pomagają górnikom odnaleźć się na zmieniającym się rynku pracy, w nowej energetyce oraz zdobyć zawód, który gwarantuje atrakcyjne możliwości zawodowe – mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu SRK.
– Naszym celem, jako realizujących szkolenie, jest maksymalne wykorzystanie potencjału górników biorących udział w programie. Chcemy zapewnić im nie tylko wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży odnawialnych źródeł energii, ale także pokazać, jak mogą wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie w nowym kontekście. Każdy krok w stronę zielonej energii to krok ku lepszej przyszłości, zarówno dla nich, jak i dla całego sektora – dodaje Artur Ambrożewicz, CEO Vulcan Training & Consultancy.
Jak szacują eksperci, w sektorze odnawialnych źródeł energii w ciągu kilkunastu najbliższych lat może powstać nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, podczas gdy na koniec 2023 r. w największej spółce węglowej w Polsce – PGG – zatrudnionych było niewiele ponad 37 tys. pracowników.
Jeszcze więcej szkoleń
Wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń podobne szkolenia dla pracowników sektora górniczego odchodzących z pracy zorganizowali OX2 i Windhunter Academy. Pilotażowy program pozwoli uczestnikom przekwalifikować się w kierunku pracy w sektorze energetyki wiatrowej. Pierwsi górnicy, którzy ukończyli pilotażowy kurs, już podjęli pracę w branży energetyki wiatrowej.
EDF Renewables to francuski koncern energetyczny, który opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Na całym świecie spółka dysponuje mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto).
W Polsce francuska grupa energetyczna jest aktywna od 12 lat. W naszym kraju spółka ma pięć lądowych farm wiatrowych w województwach lubuskim i pomorskim. W fazie rozwoju są kolejne projekty związane z energią wiatrową, słoneczną i magazynowaniem energii o łącznej mocy około 1 GW, w tym około 300 MW projektów fotowoltaicznych na różnym etapie zaawansowania. Co najmniej 200 MW z nich jest gotowych do zrealizowania do końca 2025 r., jeśli pozwolą na to warunki przyłączeniowe.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.