NATO chce większej ochrony morskich turbin wiatrowych
W 2024 r. w Europie zanotowano około 500 podejrzanych incydentów w obszarze energetyki: aktów sabotażu, cyberataków i szantażu energetycznego. NATO chce wzmocnić ochronę krytycznej podmorskiej infrastruktury energetycznej.
W zorganizowanym w grudniu spotkaniu na temat bezpieczeństwa energetycznego w siedzibie NATO w Brukseli wziął udział dyrektor generalny WindEurope – europejskiej organizacji reprezentującej branżę wiatrową. Giles Dickson uczestniczył w panelu na temat krytycznej infrastruktury energetycznej na morzu i zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego. Na spotkaniu podkreślano, że krajobraz zagrożeń w całej Europie, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim i Morzu Arktycznym, radykalnie zmieniła wojna w Ukrainie.
W sytuacji gdy Europa chce i musi budować znacznie więcej odnawialnych źródeł energii, by wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność przemysłową, musi znaleźć sposoby na poradzenie sobie z sytuacją geopolityczną. NATO zamierza zwrócić szczególną uwagę na ochronę krytycznej infrastruktury energetycznej, do której należą turbiny wiatrowe i sieci energetyczne na morzu.
300 czujników zbierających krytyczne dane
Podczas spotkania NATO poświęconego zagrożeniom fizycznym i cybernetycznym dla morskich farm wiatrowych i kabli podmorskich stwierdzono, że ataki hybrydowe i sabotaż stanowią najpilniejsze zagrożenia dla krytycznej infrastruktury podmorskiej w Europie.
– Europa musi wzmocnić swoje wysiłki na rzecz ochrony rosnącej infrastruktury morskiej energetyki wiatrowej przed atakami fizycznymi i sabotażem. Jednocześnie nie możemy lekceważyć zagrożeń cybernetycznych i związanych z bezpieczeństwem danych. Nowoczesna turbina wiatrowa wyposażona jest w 300 czujników. Dane z tych czujników powinny być przechowywane i analizowane wyłącznie w Europie i krajach zaprzyjaźnionych – powiedział Giles Dickson.
Spotkanie odbyło się krótko po tym, jak ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkali się w Brukseli, żeby omówić eskalację wrogich działań Rosji i Chin w obszarze energetyki w krajach NATO.
– W tym roku w Europie doszło do 500 podejrzanych incydentów. Do 100 z nich można przypisać rosyjskim atakom hybrydowym, szpiegostwu i handlowi wpływami – powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.
Realne zagrożenia
Jak wskazuje WindEurope, fizyczne zagrożenia dla europejskiej infrastruktury wiatrowej, sieciowej i innej morskiej infrastruktury energetycznej są realne – podobnie jak zagrożenia cybernetyczne i związane z danymi. Nowoczesne turbiny wiatrowe, wyposażone w nawet 300 czujników monitorujących działanie różnych komponentów, generują ogromne ilości danych i dają możliwość kontrolowania działania odpowiednich elementów, a tym samym pracy turbin. Niezbędne jest więc złagodzenie ryzyka i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa danych europejskich farm wiatrowych. To zaś wymaga zapewnienia narzędzi szyfrujących, bezpiecznych systemów SCADA i opracowanych w UE rozwiązań do zarządzania danymi.
Kluczowymi narzędziami, jak przypomina WindEurope, są unijna dyrektywa o cyberodporności (NIS2) i unijny kodeks sieci dotyczący cyberbezpieczeństwa. Również Net Zero Industry Act wymaga zastosowania kryteriów wstępnej kwalifikacji w aukcjach dla energetyki wiatrowej w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i danych.
Ponadto już w 2023 r. NATO ustanowiło Morskie Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej (CUI) w ramach Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM). Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO podkreślano konieczność zwiększonej wymiany informacji, wspólnych ćwiczeń, poprawy ochrony infrastruktury krytycznej i cyberobrony.
Jak podaje WindEurope, energia wiatrowa stanowi obecnie 20 proc. całej energii elektrycznej zużywanej w Europie. Dlatego też sektor ten ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kontynentu. W całej Europie znajduje się 107 tys. turbin wiatrowych, co sprawia, że energetyka wiatrowa jest mniej podatna na sabotaż i obcą ingerencję niż wiele innych sektorów energetyki.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.