Zaroi się od wiatraków na morzu. Unia Europejska przyjęła nowe cele dla offshore
Kraje Unii Europejskiej zaktualizowały swoje cele dotyczące wdrożenia morskiej energii odnawialnej do 2050 r. z celami pośrednimi na koniec kolejnych dekad. Dotyczą one każdego z pięciu basenów morskich UE.
W tym tygodniu odbyło się spotkanie online dyrektorów generalnych ministerstw energii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Efektem jest niewiążące porozumienie w sprawie zaktualizowanego poziomu celów dla sektora offshore wind.
Zsumowanie nowych danych na temat mocy w morskich farmach wiatrowych zakładanych przez kraje członkowskie doprowadziło do wyniku: 86–89 GW mocy zainstalowanej do roku 2030 i 259–261 GW do roku 2040. Dla porównania – obecnie w UE zainstalowanych jest ponad 20 GW w instalacjach offshore.
W perspektywie 360 GW – konieczna rozbudowa sieci
Cel dla offshore ustalony w niewiążącym postanowieniu przez przedstawicieli państw Unii Europejskiej do roku 2050 sięga około 360 GW (zakres 356–366 GW). To aż 18 razy więcej, niż dotychczas zainstalowano w morskich farmach wiatrowych u wybrzeży UE. Komisja Europejska (KE) podkreśla, że ten sektor OZE ma odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej i przejścia na czystą energię.
Jednocześnie Komisja przypomina o instrumentach i narzędziach współpracy regionalnej ustanowionych w zmienionym rozporządzeniu w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (rozporządzenie TEN-E). Porozumienie w sprawie offshore ma dodatkowo potwierdzać istotne znaczenie TEN-E. Nowe ramy współpracy transgranicznej według KE pozwolą bowiem na efektywną kosztowo rozbudowę sieci potrzebnych do przesyłu energii z morskich farm wiatrowych. To zaś powinno przyczynić się do wyeliminowania wąskich gardeł procesu i pozwolić na zmniejszenie wpływu inwestycji na środowisko.
Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) ma zaktualizować strategiczne zintegrowane plany rozwoju sieci morskiej (ONDP), żeby zapewnić promotorom sieci, inwestorom i łańcuchowi dostaw wgląd w to, jakiej siatki morskich sieci energetycznych można się spodziewać w każdym basenie morskim do 2050 r.
Szczegóły na temat ostatnich ustaleń w sprawie celów dla offshore znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nabijanie ludzi w butelkę. Nawet najgłupszy fachowiec od energetyki wie, że to ślepa uliczka.
@ Cezary. Czyli ty już wiesz jako najgłupszy fachowiec,że to ślepa uliczka? 🙂 🙂 🙂 🙂
Cel może i słuszny 🤔ale z góry narzucane terminy realizacji, bez podania jakich kolejek kwot, byle by utrzymać upadający już zielony ład. UTIPIA
Zobacz Cezary. Jest was dwóch. Kolejny głupi fachowiec od energetyki Bodzio. Musicie ustalić już razem, który z was jest najgłupszy 🙂