REKLAMA
 
REKLAMA

Pół miliarda euro na wsparcie przemysłu wiatrowego w Europie

Pół miliarda euro na wsparcie przemysłu wiatrowego w Europie
fot. VIVIANE6276/Pixabay

Niemiecki Commerzbank uzyskał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego regwarancje w wysokości 500 mln euro. W ten sposób EBI wesprze Commerzbank w emisji obligacji zaliczkowych i gwarancyjnych o wartości do 1 mld euro na finansowanie inwestycji przemysłu wiatrowego.

Ogłoszony projekt jest częścią pakietu wiatrowego EBI o łącznej wartości 5 mld euro. Ma on wspierać budowę nowych farm wiatrowych w Europie. Zawarta z EBI transakcja umożliwi Commerzbankowi utworzenie portfela gwarancji bankowych o wartości do 1 mld euro na nowe inwestycje branży wiatrowej w Unii Europejskiej.

Dzięki naszej współpracy z Commerzbankiem promujemy europejskich producentów energii wiatrowej i cały łańcuch dostaw energii wiatrowej. Na naszej drodze do zerowej emisji netto musimy wzmocnić kluczowe europejskie gałęzie przemysłu, aby przyspieszyć dekarbonizację poprzez innowacje i know-how. Dzięki temu projektowi chronimy miejsca pracy w zrównoważonym i konkurencyjnym przemyśle, ale także konkurencyjność naszego kluczowego sektora – powiedziała wiceprezes EBI Nicola Beer.

REKLAMA

Jest to druga operacja w Niemczech w ramach planu EBI z grudnia 2023 r. mającego na celu wzmocnienie udzielania komercyjnych gwarancji bankowych dla firm z europejskiej branży wiatrowej. Plan ten z kolei jest częścią unijnego pakietu energetyki wiatrowej przedstawionego przez Komisję Europejską w październiku 2023 r. w celu utrzymania zdrowego i konkurencyjnego łańcucha dostaw energii wiatrowej w całej UE.

Podział ryzyka kredytowego

Kontrgwarancje EBI w ramach inicjatywy o łącznej wartości 5 mld euro mają na celu podział ryzyka kredytowego, na jakie narażone są banki komercyjne w kontaktach z podmiotami z branży energetyki wiatrowej. Instrument ten ułatwia dostęp do zaliczek i linii gwarancyjnych, co ma przynosić korzyści zarówno bankom, jak i branży.

Commerzbank wykorzysta wsparcie EBI do udzielenia gwarancji bankowych producentom z branży energetyki wiatrowej. Umożliwi im to otrzymywanie zaliczek, a także udzielanie gwarancji wykonania przy podejmowaniu nowych inwestycji w sektorze wiatrowym.

Według szacunków połączony instrument gwarancyjny EBI i Commerzbanku o wartości 1 mld euro zainicjuje prywatne inwestycje o wartości do 8 mld euro.

REKLAMA

Przyspieszenie i ogólna skala transformacji energetycznej wymaga ogromnych inwestycji, ale wiąże się również ze znacznie zwiększonymi wymogami w zakresie zabezpieczeń i gwarancji. Nasze porozumienie z EBI daje nam możliwość rozszerzenia naszego silnego wsparcia dla klientów z branży energetyki wiatrowej. Tego rodzaju partnerstwa między podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym będą kamieniem węgielnym ułatwiającym terminową i udaną transformację cyfrową i zrównoważoną w Europie – stwierdził Tim Koenemann, Global Head of Green Infrastructure Finance w Commerzbanku.

Projekt kontrgwarancji EBI jest wspierany przez unijny program InvestEU.

Wyzwania energetyki wiatrowej w Europie

Jak podkreśla EBI, choć europejski sektor energetyki wiatrowej utrzymywał do niedawna silną pozycję, to kolejne projekty mierzą się z wyzwaniami związanymi z niepewnym popytem, powolnym wydawaniem pozwoleń na projekty, wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw, wysoką inflacją i cenami towarów, a także większą konkurencją międzynarodową. Pomocą w sprostaniu takim wyzwaniom mają być instrumenty podziału ryzyka, których przykładem jest umowa między EBI a Commerzbankiem. W ten sposób zostanie zapewnione finansowanie projektów na rzecz zielonej transformacji.

Energetyka wiatrowa na odegrać znaczącą rolę w osiągnięciu celu UE w zakresie energii odnawialnej. Aby UE osiągnęła 45-proc. udział energii odnawialnej do końca dekady zainstalowana moc elektrowni wiatrowych musi wzrosnąć o 117 GW. Według wyliczeń EBI inicjatywa banku o wartości 5 mld euro umożliwi budowę instalacji o łącznej mocy 32 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady