Siemens Gamesa przetestuje turbinę wiatrową 21 MW
Największa obecnie morska turbina wiatrowa Siemens Gamesa ma moc 14 MW. Najnowsza, którą Siemens zapowiadał w tym roku, zaoferuje o 50 proc. więcej.
Testy prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 21 MW odbędą się w duńskim ośrodku testowym Osterild. Siemens Gamesa Renewable Energy potwierdził serwisowi offshoreWIND.biz, że jest w trakcie transportu gondoli ze swojego zakładu w Brande w Danii do centrum testowego.
Przedstawiciel Siemens Gamesa nie ujawnił portalowi więcej szczegółów na temat turbiny, jednak duńskie media miały donosić, że będzie to maszyna o mocy 21 MW. Informacja o planowanym prototypie pojawiła się w styczniu br., jednak również wówczas Siemens nie podawał mocy przyszłej turbiny. Wiadomo było jedynie, że na planowaną pełnoskalową produkcję „turbiny nowej generacji” producent uzyskał dofinansowanie z unijnego Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund). Na projekt HIPPOW (Highly Innovative Prototype of the most Powerful Offshore Wind turbine generator) przeznaczono 30 mln euro.
W czerwcu br. z kolei Bloomberg podawał, że zgodnie z informacjami przekazanymi klientom przez Siemens Energy nowy model morskiej elektrowni wiatrowej będzie miał moc 21 MW i do końca dekady firma zamierza zbudować największą turbinę wiatrową na świecie.
Transport gigantycznej turbiny
Danish Broadcasting Corporation w zeszłym tygodniu informowała o demontowaniu słupów latarni i znaków drogowych oraz poszerzaniu rond na trasie przejazdu gondoli o wymiarach 11 x 11 m. W Osterild zostanie ona zamontowana na zainstalowanej już 170-metrowej wieży.
„Instalacja w Oesterild w Danii jest obiektem testowym częściowo finansowanym przez Komisję Europejską. Dopiero po dokładnych testach zdecydujemy, czy ostatecznie zainstalujemy nowy produkt w projekcie komercyjnym. Jednak wierzymy w rynek offshore, a rozbudowa mocy na morzu musi być realizowana szybko i konsekwentnie, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne. Nasza turbina o mocy 14 MW ma wszystko, czego do tego potrzeba” – napisano w oświadczeniu Siemens Gamesa.
Prace nad prototypem większej turbiny zaczęły się w kwietniu br. Zgodnie z dokumentem UE dotyczącym finansowania projektu instalacja nowej turbiny do celów testowych miała nastąpić do 31 grudnia 2024 r.
Chiny kilka kroków z przodu
Choć Siemens Gamesa zapowiadało budowę największej na świecie morskiej turbiny wiatrowej, to realizacja tego celu może okazać się trudna. Przynajmniej jeśli chodzi o zaoferowanie największej mocy. Do wyścigu w tym obszarze włączyli się już bowiem chińscy producenci.
Od pewnego czasu regularnie pojawiały się informacje o nowych rekordach turbin offshore osiąganych w Chinach. W październiku z linii produkcyjnej zjechała maszyna o ogromnej mocy 26 MW. Powstała ona w zakładzie Dongfang Electric Corporation w Fuzhou, w chińskiej prowincji Fujian.
Średnica łopat wirnika tej największej obecnie na świecie turbiny wiatrowej wynosi ponad 310 m, a jej wysokość to 185 m. Więcej na ten temat w artykule: Nowy rekord w morskiej energetyce wiatrowej – turbina o mocy 26 MW.
Wcześniej Dongfang wyprodukował turbinę wiatrową o mocy 18 MW, a pod koniec 2023 r. Mingyang Smart Energy zaprezentował w swojej bazie produkcyjnej w Shanwei morską turbinę o wówczas rekordowej wówczas mocy. Maszyna MySE 18.X-20MW osiąga moc znamionową w zakresie od 18 MW do 20 MW, a średnica wirnika to 260-292 m. Wcześniej ta sama firma zapowiadała opracowanie morskiej turbiny o mocy 22 MW i średnicy 310 m.
Przed tymi rekordami największe chińskie turbiny dla offshore miały moc 16 MW – to modele GWH252-16MW chińskiej firmy Goldwind oraz MySE 16-260 Mingyang Smart Energy.
Tymczasem największe obecnie turbiny wiatrowe produkowane w Europie – zanim swoją nową maszynę testowo uruchomi Siemens Gamesa – to model V236-15.0 MW duńskiego Vestasa. Jego moc wynosi 15 MW, a średnica wirnika to 236 m.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie ma co się chwalić. Chińczycy testują już 26MW.