Jest pozwolenie na budowę kolejnej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku

Jest pozwolenie na budowę kolejnej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku
fot. RWE

Jedną z morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego rozwija deweloper z Niemiec. Właśnie poinformował o uzyskaniu pozwolenia na budowę. 

Morska farma wiatrowa (MFW) F.E.W. Baltic II to projekt należący do niemieckiego koncernu energetycznego RWE. Inwestycja powstaje w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju offshore w Polsce.

Wojewoda Zachodniopomorski wydał dwie kluczowe decyzje w sprawie realizacji projektu. Udzielił pozwolenia na budowę morskich turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną oraz morskiej stacji elektroenergetycznej dla MFW F.E.W. Baltic II.

REKLAMA

Uzyskaliśmy dwa kluczowe pozwolenia na budowę naszej morskiej farmy wiatrowej. To bardzo ważny krok milowy w realizacji całego projektu F.E.W. Baltic II. Planujemy otrzymać wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę w pierwszym kwartale 2025 r. Dokumenty te pozwolą nam kontynuować nasz pierwszy morski projekt wiatrowy na polskim Bałtyku zgodnie z harmonogramem – powiedział Tomasz Kreft, Team Lead Offshore Consenting w RWE.

Decyzjami wojewody zostały objęte:

  • morskie turbiny wiatrowe;
  • wewnętrzne sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne łączące morskie turbiny wiatrowe między sobą oraz grupy turbin wiatrowych z morską stacją elektroenergetyczną;
  • stacja elektroenergetyczna, która będzie służyła do transformacji i przesyłu energii wytworzonej przez morskie turbiny wiatrowe na ląd.

Parametry projektu morskiej farmy wiatrowej RWE

Morska farma wiatrowa F.E.W. Baltic II jest realizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze około 41 km2, przy głębokości wody 30-50 m. Instalacja powstać ma w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki.

Planowana moc farmy wiatrowej wynosi 350 MW. Deweloper wylicza, że po pełnym uruchomieniu wyprodukuje ona energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 350 tys. gospodarstw domowych.

Dla projektu F.E.W. Baltic II pomyślnie zakończono badania dna morskiego. RWE zaznacza, że zarówno badania geofizyczne, jak i wstępne badania geotechniczne zrealizowali polscy wykonawcy. Informuje jednocześnie, że prace nad morską farmą wiatrową na polskim Bałtyku przebiegają zgodnie z harmonogramem, a oddanie jej do użytku planowane jest pod koniec bieżącej dekady.

W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał dla projektu prawo do pokrycia salda ujemnego podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Korzyści z projektu

Jak podaje RWE, morska farma wiatrowa jest rozwijana przez zespół ekspertów z Polski i Niemiec. Inwestycja ma przynieść korzyści dla przedsiębiorstw z łańcucha dostaw oraz zapewnić bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy. Na stronie projektu deweloper zapewnia, że zamierza współpracować z polskimi dostawcami, aby zagwarantować, że polski udział w F.E.W. Baltic II spełni oczekiwania dotyczące tzw. local content przez cały okres eksploatacji farmy wiatrowej.

We wrześniu br. RWE podpisało umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza operacyjno-serwisowa dla F.E.W. Baltic II. Będzie ona wykorzystywana do prowadzenia monitoringu i bieżącej obsługi farmy. Budowa bazy ma ruszyć po 2025 r.

REKLAMA

Niemiecki koncern wybrał już także wykonawcę stacji elektroenergetycznej oraz partnera certyfikującego dla projektu. Pod koniec lutego br. Wojewoda Pomorski wydał dla inwestycji decyzję o ustaleniu lokalizacji infrastruktury przyłączeniowej.

Orlen, PGE i Polenergia także z pozwoleniem na budowę MFW

Morska farma wiatrowa RWE jest kolejną już tego typu inwestycją na polskim Bałtyku, dla której wydano pozwolenie na budowę. Jako pierwszy decyzję taką uzyskał projekt Baltic Power, który jest wspólnym przedsięwzięciem Orlenu (51 proc. udziałów) i kanadyjskiej firmy Northland Power (49 proc.). Ta inwestycja powstanie w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Łeby i Choczewa.

Pozwolenie wydane latem ubiegłego roku objęło budowę morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW oraz koniecznej infrastruktury. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na polskim Bałtyku.

Pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 uzyskały także koncerny PGE i Orsted, które wspólnie rozwijają tę inwestycję. W lutym tego roku PGE informowało o uzyskaniu wszystkich pozwoleń dla MFW Baltica 2, którego planowana moc wynosi 1,5 GW. Więcej na temat projektu i zawartych kontraktów w artykule: PGE ma komplet pozwoleń dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

Kilka miesięcy później, latem br., wojewoda wydał kolejną decyzję o pozwoleniu na budowę – dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 2. Ta inwestycja należy do Polenergii i Equinoru. Farma wiatrowa ma się składać z 50 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14,4 MW. Wojewoda w swojej decyzji zatwierdził złożony projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę. Szczegóły na temat projektu Polenergii i Equinoru w artykule: Morska farma wiatrowa Polenergii z pozwoleniem na budowę.

Pierwsza umowa PPA dla morskiej farmy wiatrowej

Niedawno zawarta została umowa sprzedaży energii elektrycznej (PPA) i świadczenia usług bilansowania dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1,44 GW. Kontrakt podpisany został z duńską spółką Danske Commodities A/S.

Jest to pierwsza taka umowa na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Kontakt obejmuje cały wolumen energii elektrycznej, którą będą produkowały MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.