Projekt ustawy offshore wind przyjęty
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Przygotowany przez resort klimatu i przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów projekt ustawy offshore wind (opublikowany jako druk UD159) przewiduje możliwość wydania przez Ministra Klimatu i Środowiska rozporządzenia, które ustali odrębne ceny maksymalne dla różnych obszarów lub grup obszarów morskich farm wiatrowych (MFW).
Potrzeba ustalenia odmiennych maksymalnych cen dla różnych obszarów (grup obszarów) pod MFW wynika z faktu, że poszczególne tereny przeznaczone do budowy morskich farm wiatrowych są zróżnicowane m.in. pod względem geofizycznym i oddalenia od brzegu. To zaś – jak podkreślono w uzasadnieniu projektu nowelizacji – ma istotne znaczenie z punktu widzenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji tych inwestycji.
Cena energii dla wytwórców z sektora offshore
Ministerstwo wyjaśnia, że w tym konkretnym projekcie nowelizacji ustawy offshore wind (resort klimatu przygotował także drugi projekt, opublikowany jako druk UD162) chodzi o maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 31 ustawy offshore wind minister właściwy do spraw klimatu, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, zobowiązany był do wydania rozporządzenia określającego maksymalną ww. cenę. W tym roku pojawiły się dwie propozycje takiej ceny dla projektów tzw. drugiej fazy offshore w Polsce. Najpierw Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało kwotę 471,83 zł/MWh. Później jednak – po krytyce branży – zaproponowało maksymalną ceną na poziomie 512,32 zł/MWh.
Więcej na temat decyzji i czynników uwzględnianych przez resort klimatu w artykule: Ministerstwo podniosło cenę za energię wytworzoną w morskich farmach wiatrowych.
Przyjęty teraz przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy offshore wind wprowadzi jednak rozwiązanie pozwalające na dokładniejsze odzwierciedlenie charakterystyki poszczególnych projektów lub ich grup. Ministerstwo wskazuje, że jednocześnie zmniejszy ono koszty energii dla odbiorców końcowych. Projekt trafi teraz do prac sejmowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.