Farma wiatrowa na Bałtyku z zainstalowanym kompletem 50 turbin

Farma wiatrowa na Bałtyku z zainstalowanym kompletem 50 turbin
fot. Iberdrola

Na morskiej farmie wiatrowej rozwijanej na Bałtyku przez hiszpańską Iberdrolę i arabski Masdar zakończyła się instalacja turbin. Farma jest już podłączona do sieci.

Na projekt Baltic Eagle składa się 50 turbin o jednostkowej mocy 9,53 MW. Cała farma wiatrowa budowana w niemieckiej części Morza Bałtyckiego ma około 476 MW mocy.

Deweloperzy projektu – hiszpańska Iberdrola i arabski Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company) – poinformowali o pomyślnym zakończeniu instalacji turbin na morzu. Dostarczył je Vestas, a zainstalował armator Fred. Olsen Windcarrier.

REKLAMA

Zakończenie instalacji turbiny na farmie wiatrowej Baltic Eagle jest ważnym kamieniem milowym w rekordowym roku dla offshore’owej działalności Iberdroli. Dzięki temu projektowi Iberdrola jest na dobrej drodze, aby do końca 2026 r. osiągnąć globalnie prawie 5000 MW mocy na morzu – powiedział Ignacio Galán, dyrektor generalny Iberdroli.

Farma Baltic Eagle jest już podłączona do krajowej sieci energetycznej w Niemczech.

Energia dla prawie pół miliona domów

Jak wylicza hiszpański koncern, po pełnym uruchomieniu Baltic Eagle wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 475 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Z kolei redukcja emisji dwutlenku węgla ma wynieść około 800 tys. ton rocznie.

Dla Masdaru jest to pierwszy projekt realizowany wspólnie z Iberdrolą i jednocześnie pierwszy w Niemczech. W lipcu 2023 r. firmy ogłosiły, że arabska spółka będzie współinwestorem Baltic Eagle. Hiszpanie zachowali większościowy pakiet (51 proc.) udziałów w inwestycji. Wartość projektu wyceniana jest na 1,6 mld euro.

Dzięki realizacji projektu zgodnie z harmonogramem Baltic Eagle ma zasilić 475 tys. niemieckich gospodarstw domowych czystą, odnawialną energią. To osiągnięcie wzmacnia również partnerstwo Masdar z Iberdrolą, napędzając znaczną ekspansję naszego  portfolio offshore i przyspieszając globalną transformację energetyczną – skomentował Dr Sultan Al Jaber, minister przemysłu i nowoczesnych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przewodniczący Masdar i prezydent COP28.

REKLAMA

Podczas COP28 obie firmy ogłosiły kolejną umowę o wartości 15 mld euro, które partnerzy zamierzają przeznaczyć na wspólne rozwijanie projektów offshore w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. To największe finansowanie denominowane w euro w historii Masdaru.

Baltic Hub

Baltic Eagle jest drugim z trzech głównych projektów offshore Iberdroli w Niemczech – obok morskich farm wiatrowych Wikinger (350 MW, w eksploatacji) i Windanker (315 MW, w rozwoju). Łącznie składają się one na tzw. Baltic Hub Iberdroli o łącznej mocy 1,1 GW. Sumaryczna wartość tych inwestycji wynosi około 3,7 mld euro.

Iberdrola realizuje swoją strategię wzrostu na rynku niemieckim. Firma zapewnia, że dąży do współpracy z kluczowymi graczami w Niemczech, aby wesprzeć ten kraj w osiąganiu celów klimatycznych.

Hiszpański koncern jest największą firmą energetyczną w Europie pod względem kapitalizacji rynkowej i jedną z trzech największych na świecie. W 2023 r. Iberdrola odnotowała przychody w wysokości prawie 50 mld euro i zysk netto na poziomie 4,8 mld euro. Dotychczas zainstalowała w OZE na całym świecie ponad 43 GW mocy, w tym prawie 21 GW w lądowej energetyce wiatrowej i 2,3 GW w offshore. Firma zamierza do końca 2026 r. osiągnąć 5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych.

Arabski Masdar natomiast promuje rozwój i wdrażanie technologii fotowoltaicznych, wiatrowych, geotermalnych, magazynowania energii i zielonego wodoru. Dotychczas firma opracowała i zainwestowała w projekty o łącznej mocy ponad 31,5 GW w ponad 40 krajach. Zamierza do 2030 r. osiągnąć portfel OZE o mocy 100 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.