Nowelizacja dla przyspieszenia rozwoju morskich farm wiatrowych. Jest projekt

Nowelizacja dla przyspieszenia rozwoju morskich farm wiatrowych. Jest projekt
fot. Crazyhorse50/Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma gotowy projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jak zapewnia, proponowane zmiany w przepisach usprawnią realizację projektów offshore na polskim Bałtyku. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia MKiŚ przekazało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpis nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Zaprojektowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) regulacje mają na celu przyspieszenie i usprawnienie realizacji morskich farm wiatrowych (MFW), a także poprawę warunków inwestycyjnych dla projektów MFW oraz innych technologii OZE na przeznaczonych dla nich obszarach przyspieszonego rozwoju.

REKLAMA

Co się zmieni?

Resort klimatu podaje, że projekt ustawy wprowadza zmiany w wielu obszarach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej. Mają one zapewnić osiągnięcie skutecznego i zrównoważonego rozwoju tego sektora w Polsce.

W projekcie uwzględniono m.in.:

  • zmiany w aukcyjnym systemie wsparcia,
  • zasady pokrywania ujemnego salda w przypadku redysponowania MFW na zasadach rynkowych,
  • sprzedaż energii w okresie rozruchu technologicznego MFW,
  • udostępnianie danych niezbędnych do sporządzenia ekspertyz technicznych,
  • współdzielenie wyprowadzenia mocy przez więcej niż jedną farmę wiatrową,
  • usprawnienie procedur z zakresu tzw. mikroprzesunięć lub przenoszenia pozwoleń lokalizacyjnych.

Ponadto uregulowane mają być kwestie prowadzenia rybołówstwa na akwenach wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W projekcie nowelizacji zaproponowano także doprecyzowanie definicji personelu do obsługi morskich farm wiatrowych i czasu jego pracy.

Mapowanie obszarów pod OZE

Przy okazji nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych resort klimatu postanowił zająć się też przepisami dotyczącymi mapowania obszarów pod inwestycje OZE. Jak wyjaśnia MKiŚ, jest to niezbędne do wniesienia krajowych wkładów w realizację ogólnego celu unijnego w zakresie energii odnawialnej wyznaczonego na 2030 r. oraz utworzenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE (OPRO).

Według resortu klimatu zaproponowane regulacje przyczynią się do zwiększenia poczucia stabilności rynkowej i transparentności inwestycji, a także budowania akceptacji społecznej dla projektów OZE. Tworzenie OPRO ma skutkować wykorzystaniem terenów lepiej zaadaptowanych pod rozwój energetyki odnawialnej przy jednoczesnym skróceniu czasu trwania procedur i całego procesu inwestycyjnego.

Ideę wyznaczania OPRO wyjaśniał Instytut Reform – więcej na ten temat w artykułach: Obszary przyspieszonego rozwoju OZE – o co chodzi? oraz Jak skutecznie skrócić procedury dla inwestycji OZE?.

REKLAMA

Zaproponowana nowelizacja w zakresie mapowania obszarów będzie wdrażała do polskiego prawa rozwiązania zawarte w art. 15b i 15c dyrektywy RED III; jest to element reformy w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Założenia nowelizacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że proponowane zmiany w przepisach usprawnią realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej (MEW) i przyczynią się do rozwoju sektora energii odnawialnej zgodnego z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych. Wskazuje, że MEW stanowi jeden z fundamentów polskiej transformacji energetycznej, a proponowana nowelizacja ma się przyczynić do rozwoju tego sektora.

Według Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2040 r. w Polsce w elektrowniach wiatrowych na morzu ma być zainstalowane około 5,9 GW mocy w 2030 r. i 17,9 GW w 2040 r.

Resort klimatu zaznacza, że szybszy rozwój MEW będzie korzystny z perspektywy cen energii, konkurencyjności polskiej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce w nadchodzących latach. Na początku br. fundacja Wind Industry Hub wyliczała, że w najbliższych latach najważniejsze inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce mogą wygenerować ponad 11 tys. miejsc pracy. Długoterminowe szacunki wskazują zaś na ponad 60 tys. zatrudnionych bezpośrednio i pośrednio w sektorze offshore.

Więcej o inwestycjach z łańcucha dostaw dla MEW na polskim Bałtyku można przeczytać w artykule: Flagowe inwestycje przemysłu offshore w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.