REKLAMA
 
REKLAMA

Ministerstwo podniosło cenę za energię wytworzoną w morskich farmach wiatrowych

Ministerstwo podniosło cenę za energię wytworzoną w morskich farmach wiatrowych
fot. ELG21/Pixabay

W sierpniu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego ceny dla projektów tzw. drugiej fazy offshore w Polsce. Zaproponowana wówczas cena energii z morskich farm wiatrowych na poziomie 471,83 zł/MWh była krytykowana przez branżę jako zbyt niska. Teraz resort klimatu przedstawił nową propozycję. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) uwzględniło część uwag zgłoszonych do projektu rozporządzenia w sprawie maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców. Uwagi i opinie były zgłaszane w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

Zaproponowana w efekcie nowa cena za energię z morskich farm wiatrowych wynosi 512,32 zł/MWh.

REKLAMA

Masowa reakcja branży offshore

Morska energetyka wiatrowa to sektor intensywnie rozwijający się w Polsce i angażujący wiele firm i organizacji. Część z nich zdecydowała się zareagować na przekazany do konsultacji publicznych 21 sierpnia br. projekt rozporządzenia dotyczącego ceny dla projektów offshore. Byli to zarówno deweloperzy fam wiatrowych na morzu (PGE, RWE, Orlen, Ocean Winds, Polenergia i Equinor), jak i organizacje branżowe oraz spółki energetyczne.

Uwagi dotyczyły przede wszystkim potrzeby zmiany wysokości maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci. Postulowana modyfikacja ceny miała wynikać m.in. ze zmiany źródła danych, przyjęcia wyższych kosztów inwestycyjnych, jak również zmiany parametrów technicznych instalacji i innych wskaźników.

O tym, jakie uchybienia zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) popełniono przy wyliczaniu ceny zaproponowanej w sierpniu, można przeczytać w artykule: Takie błędy popełniono w wyliczeniu ceny aukcyjnej dla polskich projektów offshore.

Odpowiedź MKiŚ

Resort klimatu zgodził się z częścią uwag i zaktualizował źródło danych do wyliczenia ceny na podstawie najnowszego raportu National Renewable Energy Laboratory (NREL) „Annual Technology Baseline 2024”. Przyjęcie nowego źródła danych spowodowało wzrost uwzględnianych w wyliczeniu nakładów inwestycyjnych. Ponadto ministerstwo zaakceptowało uwagi strony społecznej i uzupełniło uzasadnienie projektu rozporządzenia o rozkład w czasie całkowitych nakładów inwestycyjnych.

REKLAMA

Uwagi na temat wskaźników przyjętych do obliczenia ceny maksymalnej dotyczyły głównie poprawności zastosowanej metodyki i wysokości wskaźników. Branża obawiała się, że przyjęte przez MKiŚ wskaźniki nie będą odzwierciedlały ceny maksymalnej, ale cenę średnią. W efekcie rozporządzenie nie spełniałoby swojego założenia, jakim jest udzielenie wsparcia w zakresie pokrycia ujemnego salda wszystkim podmiotom, które zgłoszą się w drugiej fazie offshore w Polsce.

Wobec przedstawionych w ramach konsultacji argumentów resort klimatu wprowadził następujące modyfikacje:

  • zmienił zakres współczynnika wykorzystania mocy, przyjmując poziom 43,7 proc.;
  • zwiększył odległość od brzegu dla referencyjnej morskiej farmy wiatrowej;
  • wskazał długość wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej;
  • w odniesieniu do zastrzeżeń dotyczących przyjętych kosztów bilansowania skorygował ten wskaźnik do 17 zł/MWh;
  • w przyjętej cenie maksymalnej uwzględnił też podatek od nieruchomości dla lądowej części infrastruktury w wysokości 2 zł/MWh;
  • skorygował o aktualną projekcję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) skumulowany wskaźnik inflacji w strefie euro do wartości 1,19686.

W efekcie wprowadzonych zmian proponowana cena za energię z morskich farm wiatrowych obecnie wynosi 512,32 zł/MWh.

Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji projektu rozporządzenia można znaleźć pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Czy ta cena nie jest przypadkiem wyższa niż obecna cena energii? Chyba powinniśmy inwestować w tanie technologie bo i tak mamy za drogi prąd.

Typowy szacher-macher big energy z polityką. Turbiny wiatrowe na lądzie są be a dostają 300-350 zł/MWh. Turbiny wiatrowe na morzu dostają >500 zł/MWh i zamiast 15 lat 25 lat takiego wsparcia. Dodatkowo przyłączenia z mocy ustawy itd. Tego nie da się racjonalnie uzasadnić.

Czy to nie za wysoka stawka. Obecnie stawki z fotowoltaika to 250 zł/MWh przy 10% wykorzystaniu mocy. Wiatrowe farmy morskie mają współczynnik wykorzystania powyżej 40% więc cena powinna być niższa jak ta proponowana. Może to być zbyt drogie rozwiązanie na 25 lat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA