Latawiec, który generuje prąd. Polski start-up walczy o rynek w USA

Latawiec, który generuje prąd. Polski start-up walczy o rynek w USA
Fot. Njord Energy

Start-up z Wrocławia opracował technologię wytwarzania energii elektrycznej dzięki specjalnym latawcom. Jak podkreśla firma, ma szansę jako pierwsza na świecie wprowadzić tego rodzaju rozwiązanie na rynek.

Rozwiązanie opracowane przez wrocławski start-up Njord Energy polega na wykorzystaniu latawca do produkcji energii elektrycznej. Energia kinetyczna wytworzona przez latawiec zostaje przekształcona w energię elektryczną poprzez system przenoszenia siły rozwijającej linę na generator.

Opracowany przez Njord latawiec może wznieść się na wysokość, na której występują silniejsze i bardziej stabilne wiatry niż na wysokości, na którą sięgają tradycyjne turbiny wiatrowe. Lepsze warunki wiatrowe zwiększają efektywność systemu.

REKLAMA

Łatwy w instalacji i mobilny

System Njord ma się wyróżniać na tle innych rozwiązań OZE, takich jak instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe czy wodne, łatwością instalacji i mobilnością. Nie wymaga on budowy dodatkowej infrastruktury – jak w przypadku tradycyjnych elektrowni wiatrowych – ponieważ można go przetransportować na duże odległości w standardowym kontenerze morskim. Njord Energy  zapewnia, że rozwiązanie można z powodzeniem stosować w trudno dostępnych miejscach, jak kopalnie odkrywkowe czy wysypiska, co dodatkowo zminimalizuje ingerencję w środowisko.

Dodatkowo niska masa systemu oraz możliwość łatwego zwinięcia sprawiają, że ma on niski ślad węglowy, więc jest przyjazny dla środowiska. Jak podkreślają twórcy nietypowej elektrowni, nie stanowi ona zagrożenia dla migrujących ptaków.

Nasze rozwiązanie to przełom w energetyce odnawialnej – mobilność, łatwość instalacji i efektywność systemu sprawiają, że Njord Energy może dostarczać czystą energię tam, gdzie inne technologie zawodzą. Działamy na większych wysokościach, wykorzystujemy silniejsze wiatry, a wszystko to bez ingerencji w środowisko naturalne. To przyszłość OZE – podsumowuje Sebastian Szymański, współzałożyciel Njord Energy.

System oferuje efektywne źródło czystej energii dostępne również w nocy, co – jak podkreśla Njord Energy – stanowi przewagę nad panelami fotowoltaicznymi.

Testy zakończone powodzeniem

Wrocławski start-up zakończył prace nad swoim demonstratorem o nazwie Drakkar, a testy miały potwierdzić sprawność i skuteczność rozwiązania.

 

testy latawca Njord Energy
Fot. Njord Energy

We wrocławskiej siedzibie start-upu nad systemem pracuje zespół inżynierów Njord Energy przy współpracy ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Twórcy systemu zamierzają poszerzać współpracę z innymi uczelniami i chcą docelowo zatrudnić około 70 specjalistów.

REKLAMA

 

Ekipa Njord Energy
Fot. Njord Energy

Ekspansja na zagraniczne rynki

Njord Energy został założony w listopadzie 2023 r. we Wrocławiu przez Sebastiana Szymańskiego, Bartosza Grecznera i Grzegorza Zwolińskiego. Jak podaje firma, jej nazwa wywodzi się z mitologii nordyckiej, a Njord – bóg wiatru – doskonale opisuje jej misję.

Obecnie Njord Energy ma oddziały we Wrocławiu i w Krakowie. Polski start-up planuje ekspansję na rynki zagraniczne, w tym na rynek amerykański, gdzie otworzył biuro w Teksasie. Njord Energy współpracuje także z władzami Omanu. W grudniu ma się odbyć tam konferencja, na której twórcy nowatorskiego latawca zaprezentują go partnerom z Bliskiego Wschodu.

Jak podaje Njord, dowodem na zainteresowanie partnerów zagranicznych jego technologią są podpisane listy intencyjne z firmami z USA, Omanu i Polski, stwarzające szansę na zdobycie kontraktów liczonych w milionach dolarów.

Pozyskiwanie energii z latawców, czyli energetyka wiatrowo-powietrzna (ang. airborne wind energy, AWE), to niszowa gałąź sektora OZE, nad którą pracują także firmy z Holandii, Niemiec i Szwajcarii, m.in. KiteSails, KitePower czy EnerKite.

 

 

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.