WindEurope: Europejska energetyka wiatrowa rozwija się za wolno
Oczekiwany przyrost mocy turbin wiatrowych w Europie stanowi zaledwie 2/3 poziomu wymaganego do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej na 2030 r.
Najnowsze dane dotyczące energetyki wiatrowej w Europie przedstawiła branżowa organizacja WindEurope. Obecnie w Europie działają elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 278 GW. W tym wolumenie 225 GW to instalacje działające w krajach Unii Europejskiej (UE-27).
Zdecydowana większość europejskich mocy w energetyce wiatrowej zainstalowana jest w turbinach wiatrowych na lądzie. Mają one łączną moc 242 GW wobec 35 GW w elektrowniach wiatrowych na morzu.
Nowe moce w 2024
W pierwszej połowie 2024 r. w Europie zainstalowano 6,4 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej (5,7 GW w UE-27). Wśród nowych instalacji za 83 proc. dodanej mocy (5,3 GW) odpowiadają farmy wiatrowe na lądzie. Pozycję lidera w inwestycjach wiatrowych na naszym kontynencie utrzymują Niemcy.
Zamówienia na nowe turbiny wiatrowe w pierwszym półroczu br. wyniosły 9,4 GW. To o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród nich 7,4 GW stanowią zamówienia wiatraki lądowe, a 2,1 GW – na turbiny morskie.
WindEurope wylicza także, że w pierwszej połowie br. w Europie podjęte zostały ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) w odniesieniu do inwestycji o wartości 15,4 mld euro. To mniej niż 30 proc. całkowitych inwestycji zrealizowanych w 2023 r.
Jeśli chodzi o wsparcie udzielone przez rządy państwa europejskich w tym roku, to od stycznia do czerwca w aukcjach zakontraktowano 19,7 GW nowych mocy wiatrowych – 6,5 GW na lądzie i 13,2 GW na morzu. To aż 72 proc. wolumenu zakontraktowanego w aukcjach w całym roku 2023.
Za mało energii z wiatru
Według szacunków uwzględniających przyrost nowych mocy w energetyce wiatrowej UE będzie budować średnio 22 GW nowych farm wiatrowych rocznie w latach 2024-2030. Tymczasem – jak podkreśla WindEurope – w skali roku powinny powstawać farmy wiatrowe o mocy 33 GW rocznie, aby osiągnąć cele klimatyczne i energetyczne ustalone na 2030 r. Przewidziany wolumen stanowi zatem tylko 2/3 potrzebnych mocy.
Z całym raportem WindEurope można się zapoznać tutaj.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.