Polska firma dostarczy kable dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Polenergia i Equinor podpisały umowę na dostawę komponentów dla morskich farm wiatrowych (MFW) na Bałtyku. Wybrały polskiego producenta, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej.
Współpracę z Polenergią i Equinorem rozpoczyna firma Tele-Fonika Kable, producent ze 100-proc. polskim kapitałem. Dostarczy kable dla rozwijanych na polskim Bałtyku morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Produkty wytwarzane w zakładach Tele-Foniki sprzedawane są w ponad 80 krajach. Firma jest globalnym dostawcą systemów kablowych wysokiego (HV) i ekstrawysokiego napięcia (EHV) dla sektora energii odnawialnej.
– Chcemy, aby nasze inwestycje przyczyniały się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniały krajowe firmy z różnych branż. Potencjał polskich wykonawców na rynku odnawialnych źródeł energii jest bardzo duży. Podpisując umowę z Tele-Foniką Kable, chcemy to wyraźnie podkreślić. Polski producent, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej, wykona dla nas bardzo ważne komponenty do obsługi projektów Bałtyk 2 i 3. Jednocześnie to kolejna polska firma, z którą wiążemy się w związku z realizacją naszych farm wiatrowych na morzu – podkreśla Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.
Zakres zadań Tele-Foniki
W projektach MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 Tele-Fonika Kable będzie odpowiedzialna za prace projektowe, produkcję i dostawę:
- 85 km lądowych kabli eksportowych HV 220 kV, które połączą podstację morską z podstacją lądową;
- 38 km lądowych kabli EHV 400 kV, które połączą podstacje lądową ze stacją elektroenergetyczną Słupsk Wierzbięcino, należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Kable będą wyprodukowane w 100 proc. w zakładzie spółki w Bydgoszczy. Stamtąd zostaną przetransportowane do miejsca ich instalacji na polskim wybrzeżu.
– Umowa z Tele-Foniką Kable to doskonały przykład na angażowanie się polskich firm w projekty morskiej energetyki wiatrowej. Szczególnie cieszy nas, że etap produkcji odbędzie się w zakładzie w Bydgoszczy. Ważny podkreślenia jest fakt, że to już kolejna umowa zawarta z polską firmą jako głównym dostawcą dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To potwierdzenie, że rozwój sektora farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim buduje silną gałąź gospodarki w Polsce – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu spółki Equinor Polska.
Niedawno deweloperzy zawarli z polskim Enpromem umowy na budowę linii kablowych dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na odcinku lądowym. Zadanie obejmie wykonanie czterech torów kablowych 220 kV o długości około 7 km oraz dwóch torów 400 kV.
MFW Bałtyk
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to projekty o łącznej mocy 1440 MW. Realizowane są w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Według założeń pierwsza energia z MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 popłynie do sieci w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania ma się rozpocząć od 2028 r.
Polenergia i Equinor zawały już szereg umów dotyczących obu projektów. Turbiny wiatrowe ma dostarczyć Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty – SIF Netherlands B.V., a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Zostały też podpisane umowy na produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla MFW Bałtyk 2 i 3, a także na certyfikację morskich części farm wiatrowych.
Niedawno deweloperzy informowali, że MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają już komplet pozwoleń.
W drugiej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia realizują MFW Bałtyk 1 w odległości 81 km od brzegu. To projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, o mocy do 1560 MW. Deweloperzy przygotowują go do aukcji w 2025 r.
Informacje o MFW Bałtyk można zdobyć m.in. w centrum informacji o morskich farmach wiatrowych, które Equinor i Polenergia uruchomiły w Łebie. W tym roku także w Łebie ma się rozpocząć budowa bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.