REKLAMA
 
REKLAMA

Farma wiatrowa BC-Wind na Bałtyku z decyzją środowiskową dla infrastruktury

Farma wiatrowa BC-Wind na Bałtyku z decyzją środowiskową dla infrastruktury
fot. Ocean Winds

Farma wiatrowa planowana w polskiej części Morza Bałtyckiego przez portugalsko-francuskie konsorcjum otrzymała decyzję środowiskową dla infrastruktury przesyłowej. Dotyczy ona wyprowadzenia mocy i przyłączenia farmy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej (MFW) planowanej na polskim Bałtyku w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju offshore. Instalacja ma powstać około 23 km na od brzegu na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim.

Projekt realizowany jest przez Ocean Winds – spółkę joint venture (50/50) założoną przez portugalski EDP Renewables i francuskie Engie. Deweloperzy uzyskali właśnie decyzję środowiskową dotyczącą infrastruktury przesyłowej dla MFW BC-Wind. Decyzję tę wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku. Obejmuje ona zarówno morskie, jak i lądowe elementy infrastruktury przesyłowej.

REKLAMA

Ponad 40 km linii kablowej

Wydana decyzja dotyczy wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej BC-Wind i przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Obejmuje budowę około 33 km linii kablowej na obszarze morskim i około 8 km na lądzie.

Infrastruktura przesyłowa będzie realizowana z zastosowaniem technologii bezwykopowej (HDD) – pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę. Morskie i lądowe odcinki linii kablowych mają być bezpiecznie połączone w specjalnie zaprojektowanych studniach zlokalizowanych na lądzie.

Miejscem przyłączenia infrastruktury przesyłowej BC-Wind do KSE będzie stacja elektroenergetyczna Polskich Sieci Elektroenergetycznych 400 kV w Choczewie.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej BC-Wind została wydana na podstawie szczegółowego raportu oddziaływania na środowisko. Opracowała go firma Mewo we współpracy z Geomor i Marea.

REKLAMA

Uzyskanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przesyłowej to kluczowy krok w realizacji projektu BC-Wind. Zbliżamy się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej oraz uzyskania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej w pierwszej fazie offshore. Projekt będzie stanowić istotny wkład w transformację energetyczną Polski. Dodatkowo będzie to pierwsza farma wiatrowa zlokalizowana na Morzu Bałtyckim w naszym portfolio – powiedział Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu.

Morska farma wiatrowa BC-Wind

Projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind zakłada osiągnięcie mocy zainstalowanej do 500 MW. Całkowita powierzchnia farmy ma wynieść 90,94 km2.

BC-Wind jest na zaawansowanym etapie rozwoju. Ma już wydaną decyzję środowiskową dla części lądowej i morskiej oraz warunki przyłączenia do sieci. Obecnie priorytetem dla dewelopera jest kontraktowanie kluczowych dostawców komponentów, planowanie bazy serwisowej i podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej (FiD) do końca 2024 r.

Rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie przewidziane jest na drugą połowę 2025 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA