Resort klimatu podał cenę energii dla projektów drugiej fazy offshore w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia ustalającego maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci. Cena ta miałaby obowiązywać w ramach drugiej fazy systemu wsparcia dla offshore na Bałtyku.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, datowany jest na 14 sierpnia 2024 r. Zgodnie z jego treścią maksymalna cena ma wynosić 471,83 zł/MWh.
Cena w pierwszej fazie offshore
Pierwsza faza polskiego systemu wsparcia (przedaukcyjna) obowiązywała do 31 marca 2021 r. Inwestorzy składali do tego czasu wnioski o wsparcie dla morskich farm wiatrowych w postaci decyzji o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda. Maksymalnie można było objąć tym systemem 5,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych.
Cena ustalona dla projektów z pierwszej fazy wyniosła – na podstawie rozporządzenia z 30 marca 2021 r. w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda – 319,60 zł/MWh.
Pierwsze morskie farmy wiatrowe na polskim Bałtyku mają ruszyć w 2026 r.
Druga faza offsfore
Druga faza systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych w Polsce to faza aukcyjna. Aby prezes Urzędu Regulacji Energetyki mógł uruchomić aukcje, muszą zostać zgłoszone co najmniej trzy projekty morskich farm spełniających określone ustawowo kryteria. Wygra uczestnik, który zadeklaruje najniższą cenę energii.
Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na rok 2025. Prawo do pokrycia ujemnego salda ma być przyznane instalacjom o łącznej mocy do 4 GW. Kolejne aukcje mają się odbyć w latach 2027, 2029 i 2031 (odpowiednio 4 GW, 2 GW, 2 GW).
Rozporządzenie w sprawie maksymalnej ceny za energię z morskich farm wiatrowych, którego projekt opublikowano teraz na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL), powinno wejść w życie nie później niż w czwartym kwartale 2024 r.
W ubiegłym roku Minister Infrastruktury rozstrzygnął postępowania dotyczące zagospodarowania obszarów na Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zwycięzcami okazały się koncerny Orlen i PGE Polska Grupa Energetyczna. Więcej na ten temat w artykule: Orlen zwycięzcą serii postępowań dla drugiej fazy offshore.
Parametry wpływające na cenę
W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, co jest uwzględniane przy ustalaniu ceny maksymalnej dla offshore:
- koszty operacyjne oraz dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórca korzysta z prawa do pokrycia ujemnego salda;
- koszty inwestycyjne ponoszone w okresie przygotowania projektu i budowy morskiej farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, a także koszty całkowitej likwidacji morskiej farmy wiatrowej wraz z zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, po zakończeniu jej eksploatacji;
- uzasadniony zwrot z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą w zakresie przygotowania, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.
Do wyliczenia ceny maksymalnej wykorzystano metodykę, według której na koszt energii elektrycznej (LCOE) wytwarzanej w morskich farmach wiatrowych ma wpływ pięć czynników: prędkość wiatru, odległość od brzegu, głębokość akwenu, rozwój technologii i koszty pracy.
Dla referencyjnej morskiej farmy wiatrowej resort klimatu przyjął następujące parametry techniczne i wskaźniki:
- odległość od brzegu – 80 km,
- głębokość – 36 m,
- współczynnik wykorzystania mocy – 45,7 proc.,
- średnia moc morskiej farmy wiatrowej – 1000 MW,
- prędkość wiatru (wpływa na produktywność projektu) – 9,46 m/s na wysokości 100 m,
- rok uruchomienia referencyjnej morskiej farmy wiatrowej – 2032 (rozpoczęcie eksploatacji MFW 7 lat po wygraniu pierwszej aukcji),
- techniczny czas życia i okres amortyzacji – 25 lat,
- kurs euro NBP średnia z 2021 r. – 4,57 zł/euro,
- kurs dolara NBP średnia z 2021 r. – 3,86 zł/dol.,
- koszty bilansowania – 2 zł/MWh.
Projekt i dodatkowe informacje można znaleźć na tej stronie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.